YRITTÄJYYTTÄ
TARVITAAN PALJON LISÄÄ
Suomen inflaatio on jo maaliskuusta lähtien ollut negatiivinen. Touko- ja kesäkuun kuluttajahintojen muutos oli vuositasolla enää vain –1 %, kun se maaliskuussa oli –0,5 % ja huhtikuussa –0,4 %. Suomen inflaatiotaso on muihin euromaihin verrattuna poikkeuksellisen alhainen. EMU-maiden keskiarvo oli toukokuussa +2,5 %.
Vuoden euribor on kohonnut maaliskuisesta 1,947 %:n tasosta heinäkuun lopussa 2,387 %:iin. Pankkien omat primekorot ovat heinäkuun loppuun asti pysyneet ennallaan 2,25 – 2,50 %:ssa. Laskutuksessa käytettävä viivästyskorko pysyy loppuvuoden samalla 9,5 %:n tasolla kuin alkuvuonna.
Yrittäjien määrä näyttää vähenevän edelleen, vaikka Suomen taloudessa on tapahtunut käänne ylöspäin. Toisella neljänneksellä Suomessa oli keskimäärin 296.000 yrittäjää ja yrittäjäperheenjäsentä. Viime vuoden vastaavalla neljänneksellä heitä oli 305.000. Vuoden 1990 toisella neljänneksellä luku oli 389.000.
Tietoliikenne-etu
verovapaaksi
Hallitus on ottanut tavoitteekseen laajakaistaliittymien määrän lisäämisen miljoonaan liittymään tämän vuoden aikana. Heinäkuun alussa liittymiä oli 600.000. Kasvu on ollut nopeaa. Liikenne- ja viestintäministeriön selvityksen mukaan kiinteä puhelinverkko tulee säilyttämään asemansa dataliikenteessä, vaikka puhelut siirtyvät
mobiiliverkkoihin.
Hallitus edisti tietoyhteiskuntakehitystä säätämällä tietoliikenne-edun verovapaaksi. Palkansaajan ei tarvitse maksaa veroa työnantajan maksamasta tietoliikennemaksusta. Verohallituksen mielestä edellytyksenä kuitenkin on, että liittymän hankkii työnantaja.
Lassi Mäkinen