PELLERVON ANSIOMITALIT JA -MERKIT 2018 (YHT. 59 kpl)

Osuustoiminnan ansiomitali

Diplomi-insinööri Markku Rahko, Tyrnävän Osuuspankki

Myyjä Sari Rautakallio, Osuuskunta Länsi-Maito

Toiminnanjohtaja Hanna Järviluoma, Nivalan Osuuspankki

Hopeinen Gebhard-mitali

Agronomi Paavo Kuisma, Lammin Osuuspankki

Hallintoneuvoston jäsen Martti Penttilä, Oulaisten Osuuspankki
Laivakonemies Seppo Keränen, Paltamon Osuuspankki

Talousjohtaja Heikki Laurinen, Pellervo-Instituutti Oy

Emeritus rehtori Jussi Vimpari, Oulun Osuuspankki
Verkostoasentaja Esa Nikkinen, Haukiputaan Sähköosuuskunta

Maanviljelijä Sauli Lähteenmäki, Osuuskunta Länsi-Maito

Maanviljelijä Seppo Kujansuu, Osuuskunta Länsi-Maito

Maanviljelijä Hannu Laholuoma, Osuuskunta Länsi-Maito

Maanviljelijä Vesa Seppä, Osuuskunta Länsi-Maito

Maanviljelijä Kai Anttila, Osuuskunta Länsi-Maito

Asiakkuuspäällikkö Tuula Heikkinen, Ylä-Kainuun Osuuspankki

Toimitusjohtaja Antti Latva-Rasku, Faba osk

Hallituksen jäsen Jukka Matinolli, Keskusosuuskunta Oulun Seudun Sähkö

Myyntiassistentti Nina Suominen, Munakunta
Maanviljelijä Paavo Riitamaa, Kyrön Seudun Osuuspankki

Pronssinen Gebhard-mitali

4H-neuvoja Helena Leinonen, Paltamon Osuuspankki

Insinööri Jari Korhonen, Paltamon Osuuspankki

Hallituksen puheenjohtaja Jarmo Savilaakso, Haukiputaan Sähköosuuskunta

Hallituksen varajäsen Vilho Nikkinen, Haukiputaan Sähköosuuskunta

Hallituksen jäsen Hannu Kurkela, Haukiputaan Sähköosuuskunta

Hallituksen jäsen Seppo Tikkanen, Solbackan vesiosuuskunta

Hammaslääkäri Jukka Hongisto, Lounais-Suomen Osuuspankki

Yrittäjä Christina Muurinen, Lounais-Suomen Osuuspankki

Yrittäjä Maarit Peltola, Lounais-Suomen Osuuspankki

Maanviljelijä Matti Leikkanen, Osuuskunta Länsi-Maito

Maanviljelijä Kalle Mikkola, Osuuskunta Länsi-Maito

Maanviljelijä Mika Nieminen, Osuuskunta Länsi-Maito

Maatalousyrittäjä Mika Kavander, Osuuskunta Länsi-Maito

Maatalousyrittäjä Laura Laiholahti, Osuuskunta Länsi-Maito

Maatalousyrittäjä Timo Mäkkylä, Osuuskunta Länsi-Maito

Maanviljelijä Juho Pietilä, Osuuskunta Länsi-Maito

Maanviljelijä Juha Sianoja, Osuuskunta Länsi-Maito

Maanviljelijä Kalle Tapola, Osuuskunta Länsi-Maito

Kultainen ansiomerkki

Herastuomari Kari Kaukonen, Hirvilahti-Lamperila-Niemisjärvi -vesihuolto-osuuskunta

Kirvesmies Esa Ala-Mattinen, Länsikylän Vesiosuuskunta
Seppä, isännöitsijä Samuli Erkkilä, Länsikylän Vesiosuuskunta
Rahoituspäällikkö Ilpo Heikkinen, Tyrnävän Osuuspankki
Verkostoasentaja Olli Juntunen, Haukiputaan Sähköosuuskunta
Verkostoasentaja Mikko Martimo, Haukiputaan Sähköosuuskunta
Verkostoasentaja Olavi Riepula, Haukiputaan Sähköosuuskunta

Mittariasentaja Timo Taskinen, Haukiputaan Sähköosuuskunta
Palveluneuvoja Kati Väisänen, Haukiputaan Sähköosuuskunta
Sähköasentaja Kalevi Ruotanen, Haukiputaan Sähköosuuskunta

Hopeinen ansiomerkki

Maanviljelijä Olli Lattu, Osuuskunta Tuottajain Maito

Ennustepäällikkö Janne Huovari, PTT ry
Dokumentoija Matti Hannus, Haukiputaan Sähköosuuskunta
Jakeluverkkoinsinööri Sakari Ikonen, Haukiputaan Sähköosuuskunta
Toimitusjohtaja Juha Sipola, Haukiputaan Sähköosuuskunta
Varastonhoitaja Mikko Teräs, Haukiputaan Sähköosuuskunta
Palveluneuvoja Pia Leskinen, Haukiputaan Sähköosuuskunta

Varastohenkilö Jari Kunnas, Munakunta
Myyjä Sari Rautakallio, Osuuskunta Länsi-Maito