Osuustoiminnan I luokan ansiomitalin saajat 1949-2000

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1949:

Alajoki E., kunnallisneuvos, Lapua
Collan K.J.M, eversti, Kiukainen
Gebhard Hedvig, talousneuvos / rouva, Helsinki
Haataja Kyösti, professori, Helsinki
Heikkinen P.V., maaherra, Kuopio
Hirvensalo L.O., maanviljelysneuvos, Iisalmi
Huovila Anton, kunnallisneuvos, Inkeroinen
Jokinen Niilo Ilmari, maanviljelysneuvos, Kuopio
Jännes Juho, professori, Helsinki
Paasikivi Juho Kusti, Tasavallan Presidentti, Helsinki
Paavilainen H., vakuutusneuvos, Helsinki
Tarkkanen E.M., kunnallisneuvos, Laihia
Virtanen Verner, talousneuvos, Turku

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1950:

Brander Akseli, maanviljelysneuvos, Kitee
Fagerström Viktor, maanviljelysneuvos, Savitaipale
Hiidenheimo Artturi, kunnallisneuvos, Vihti
Hyvönen Valde, maanviljelysneuvos / Toimitusjohtaja, Helsinki
Kalliokoski Viljami, maanviljelysneuvos, Halsua
Koivisto Juho, kunnallisneuvos / Kansanedustaja, Kurikka
Kontkanen Pekka, maanviljelijä, Pyhäselkä
Korhonen Pekka, kunnallisneuvos, Hammaslahti
Leppälä Juhani, kunnallisneuvos, Askola
Niiniluoto V.J., vuorineuvos, Helsinki
Rantasalo Onni, maanviljelysneuvos, Yläne
Rintamäki Juho Heikki, maanviljelijä, Ilmajoki
Vaissi Eemeli, talousneuvos, Haapamäki

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1951:

Sandelin A.E., professori, Helsinki
Tuominen Kaarlo I., johtaja, Helsinki
Virtanen Artturi I., professori, Helsinki

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1952:

Hermes Andreas, Saksan Raiffeisenliiton presidentti, tri, Bonn

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1953:

Talvela Kauno Eetu, talousneuvos, Järvenpää

 

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1955:

Immonen A. Veikko, agronomi, Joroinen
Pihkala Rurik, professori, Aitolahti
Rickman Karl M., maanviljelysneuvos

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1956:

Aaltonen Kustaa Edvard, talousneuvos, Vehmaa
Heikkilä Matti, kunnallisneuvos, Pälkäne

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1959:

Kalkkinen Ilmari, metsäneuvos, Helsinki
Koskenoja S.A., pääjohtaja, Helsinki
Kukkonen Antti, kansanedustaja / Rovasti, Joensuu

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1963:

Peijari Toivo J., maanviljelijä, Jämijärvi

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1968:

Lakka Oskari, talousneuvos, Joutseno

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1971:

Tuomola Eino, vuorineuvos, Helsinki

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1973:

Mela Lauri, maanviljelysneuvos, Nummi

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1974:

Eskola Kusti, maanviljelysneuvos, Sievi
Hakamäki Toivo, maanviljelysneuvos,
Halkilahti Reino, maanviljelysneuvos, Salo
Ihamuotila Veikko, agronomi, Helsinki
Koivisto Veikko, kunnallisneuvos, Panttila
Miettunen Martti, maaherra, Rovaniemi
Saarinen Pellervo, vuorineuvos, Helsinki
Toivonen Eero E., maanviljelysneuvos,
Virolainen Johannes, maat.metsät.tri, Kirkniemi

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1984:

Haavisto Heikki, puheenjohtaja, Helsinki
Hyrkkö Eeri Johannes, maanviljelysneuvos, Nousiainen
Nukari Allan, maanviljelysneuvos, Hämeenlinna
Timonen Esa, maaherra, Helsinki

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1986:

Pekonen Esko Einar, maanviljelijä / Kunnallisneuvos, Mikkeli

 

 Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1989:

Kontio Sakari, maanviljelysneuvos, Oulu
Törmälä Seppo, maanviljelysneuvos, Helsinki

 

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1990:

Rinta Juhani, maanviljelysneuvos, Laihia

 

 

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 1999:

Hakala Aarne, varatuomari, toimitusjohtaja
Komi Pauli, varatuomari, pääjohtaja
Kukkonen Pertti, professori
Mäki Niilo, maanviljelysneuvos
Pekkala Ahti, maaherra
Penttilä Reino, maanviljelijä, maanviljelysneuvos
Sandelin Gustav, vuorineuvos

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali 2000:

Kavetvuo Matti, vuorineuvos
Vuola Pertti, kunnallisneuvos