Vuonna 2017 myönnetyt Pellervon ansiomitalit- ja merkit (90 kpl)

Pellervo-Seura myöntää joko osuustoiminnallisten yritysten hakemuksesta tai omasta aloitteestaan ansioituneille hallinnon edustajille ja henkilöstölle osuustoiminnan ansiomitaleita, Gebhard-mitaleita ja ansiomerkkejä.

Vuonna 2017 myönnettiin seuraavat 90 ansiomitalia ja -merkkiä:

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali

Toimitusjohtaja Lars Björklöf, Pellervo-Seura ry
Hallintoneuvoston puheenjohtaja, maanviljelijä Pentti Santala, Pellervo-Seura ry

Osuustoiminnan ansiomitali

Henkilöstöpäällikkö Jussi Peltokangas, Faba osk
Toimitusjohtaja Vesa Viitaniemi, Lounais-Suomen Osuuspankki
Maatalousyrittäjä Reijo Tölli, Osuuskunta Maitokolmio
Maanviljelijä, hallituksen puheenjohtaja Jyrki Soukainen, Osuuskunta Satamaito
Maanviljelijä, hallituksen puheenjohtaja Juha-Matti Penttilä, Hirvijärven Osuusmeijeri 

Kultainen Gebhard-mitali

Maanviljelijä Jarmo Mäntyharju, Munakunta
Toimitusjohtaja Annikka Hurme, Pellervo-Seura ry
Maatalousyrittäjä Tiina Linnainmaa, Pellervo-Seura ry
Agrologi Timo Kässi, Osuuskauppa Keskimaa
Toimitusjohtaja, kauppaneuvos Matti Niemi, SOK

Hopeinen Gebhard-mitali

Hallituksen puheenjohtaja Juhani Alastalo, Lounais-Suomen Osuuspankki
Maatalous- ja metsätieteiden tohtori Leena Erälinna, Lounais-Suomen Osuuspankki
Opetusneuvos Kyösti Vuontela, Lounais-Suomen Osuuspankki
Kansanedustaja Anne Kalmari, Pellervo-Seura ry
Puheenjohtaja Kirsti Kirjonen, Pellervo-Seura ry
Maatalousyrittäjä Katariina Lampela, Pellervo-Seura ry
Maanviljelijä Anna Lappalainen, Pellervo-Seura ry
Maatalousyrittäjä Tiina Mitikka, Pellervo-Seura ry
Toimitusjohtaja Saila Rosas, Pellervo-Seura ry
Yhteysjohtaja Marjaana Saarikoski, Pellervo-Seura ry
Metsäekonomisti, MMM Anna-Kaisa Rämö, PTT
Emäntä, hallintoneuvoston jäsen Mari Lehtimäki, Osuuskunta Satamaito
Maanviljelijä, hallituksen jäsen Antti-Matti Mattila, Osuuskunta Satamaito
Maanviljelijä, hallintoneuvoston puheenjohtaja Timo Vuorela, Osuuskunta Satamaito
Hallituksen puheenjohtaja Ossi Sainila, Keskusosuuskunta Oulun Seudun Sähkö
Hallituksen varapuheenjohtaja Markku Helkiö, Nakkila-Luvian Osuuspankki
Hallituksen puheenjohtaja Sakari Meskanen, Nakkila-Luvian Osuuspankki
Maatalousyrittäjä Antti Lehtinen, Hirvijärven Osuusmeijeri
Maatalousyrittäjä Timo Viinamäki, Hirvijärven Osuusmeijeri
Koulunjohtaja Marja-Leena Vaaja, Konneveden Osuuspankki

Pronssinen Gebhard-mitali

Toimitusjohtaja Mauri Hämäläinen, SVOSK ry
Insinööri Ville Tulonen, Lounais-Suomen Osuuspankki
Hallituksen varapuheenjohtaja Max Söderberg, Lounais-Suomen Osuuspankki
Varatoimitusjohtaja Markku Rainio, Lounais-Suomen Osuuspankki
Maanviljelijä Jussi Launto, Lounais-Suomen Osuuspankki
Palvelupäällikkö Maija Karjalainen, Pellervo-Seura ry
Verkko-opetuskoordinaattori Tytti Klén, Pellervo-Seura ry
Toimitusjohtaja Ulla Leppänen, Pellervo-Seura ry
Päävalmentaja Ulla Luukas, Pellervo-Seura ry
Maatalousyrittäjä Kati Partanen, Pellervo-Seura ry
Osuuskuntaneuvoja Mirja Taipale, Pellervo-Seura ry
Tutkimusjohtaja, MMT Kyösti Arovuori, PTT
Maatalousekonomisti, MMM Tapani Yrjölä, PTT
Maatalousyrittäjä Elina Ala-Kasari, Hirvijärven Osuusmeijeri
Maatalousyrittäjä Arto Hallila, Hirvijärven Osuusmeijeri
Maatalousyrittäjä Jussi Kivioja, Hirvijärven Osuusmeijeri
Maatalousyrittäjä Sinikka Kokko, Hirvijärven Osuusmeijeri
Maatalousyrittäjä Kai Kytölä, Hirvijärven Osuusmeijeri
Maatalousyrittäjä Ossi Mäntykoski, Hirvijärven Osuusmeijeri
Maanviljelijä Anu Fräntilä, Osuuskunta Maitosuomi
Maanviljelijä Paula Kaleva, Osuuskunta Maitosuomi
Maatalousyrittäjä Tapio Saarikoski, Hirvijärven Osuusmeijeri

Kultainen ansiomerkki

Pankinjohtaja Tiina Itälä, Lounais-Suomen Osuuspankki
Luottamusmies Anne Viljanen, Lounais-Suomen Osuuspankki
Yrittäjä Soini Rahkola, LähiTapiola Pohjoinen Keskinäinen Vakuutusyhtiö
Timo Hekkanen, Maksniemen Vesiosuuskunta
Teknikko Tuomo Onkalo, Maksniemen Vesiosuuskunta
Sylinterimies Jouko Romppainen, Maksniemen Vesiosuuskunta
Toimitusjohtaja Antti Äijö, Pellervo-Seura ry
Sähköasentaja Tuomo Jaakkola, Osuuskunta Satamaito
Liikennöitsijä Antti Lepistö, Osuuskunta Satamaito
Liikennöitsijä Aarne Mäntyniemi, Osuuskunta Satamaito
Meijeristi Jouni Virmaranta, Osuuskunta Satamaito
Toimitusjohtaja Leena Valkama, Hirvijärven Osuusmeijeri
Autoilija Kari Mäkynen, Hirvijärven Osuusmeijeri
Autoilija Kalevi Mäkynen, Hirvijärven Osuusmeijeri
Kirjanpitäjä Paula Hyttinen, Pellervo-Seura ry
Levikkipäällikkö Santra-Mari Salonen, Pellervo-Seura ry

Hopeinen ansiomerkki

Pankinjohtaja Maarit Sahlström, Lounais-Suomen Osuuspankki
Hallituksen jäsen Pentti Holappa, Valkjärven Vesiosuuskunta
Puheenjohtaja, hallituksen jäsen Pauli Lanne, Valkjärven Vesiosuuskunta
Toimitusjohtaja, hallituksen jäsen Jorma Pohjavirta, Valkjärven Vesiosuuskunta
Logistiikkapäällikkö Juha Back, Munakunta
Laborantti Kati Järvinen, Osuuskunta Satamaito
Meijeristi Juha Koivisto, Osuuskunta Satamaito
Laitosmies Markku Mahlamäki, Osuuskunta Satamaito
Työnjohtaja Ville Naukkarinen, Osuuskunta Satamaito
Asentaja Markku Haka, Munakunta

Pronssinen ansiomerkki

Maanviljelijä Jarmo Isokuortti, Osuuskunta Tuottajain Maito
Ekonomisti, VTT Hanna Karikallio, PTT
Hallintopäällikkö, FM Annika Hemmilä
Siivooja Sirpa Kinnunen, Osuuskunta Kainuun Kuutamokeikat
Rakennustyömies Matti Härkälä, Osuuskunta Satamaito
Laborantti Emilia Luotola, Osuuskunta Satamaito
Elintarviketyöntekijä Aleksi Eisto, Munakunta
Elintarviketyöntekijä Sari Haule, Munakunta
Koneasentaja, laitosmies Esa Lundelin, Munakunta
Toimituspäällikkö Riku-Matti Akkanen, Pellervo-Media Oy