Pellervon ansiomitalien ja -merkkien saajat vuonna 2003

 

KULTAINEN GEBHARD-MITALI

Toimitusjohtaja Paavo Jauhiainen, Vuorela, Lihakunta

Kunnallisneuvos Veikko Kullas, Nivala, Lihakunta

Maanviljelijä Arvo Peltoniemi, Tornio, Lihakunta

Talousneuvos Matti Rinta-Kohtamäki, Isokyrö, Kyrönmaan Osuusmeijeri

 

OSUUSTOIMINNAN ANSIOMITALI

Johtaja Erkki Alho, Helsinki, Lähivakuutus Keskinäinen Yhtiö

Maanviljelijä Risto Aula, Tervola, Lihakunta

Kunnallisneuvos Heikki Ikonen, Nurmes, Jukolan Osuuskauppa

Maanviljelijä Tauno Kauhanen, Jäppilä, Lihakunta

Talousneuvos Juho Masalin, Nurmes, Jukolan Osuuskauppa

Maanviljelijä Kalle Pietikäinen, Kiuruvesi, Lihakunta

Maanviljelijä Martti Tolonen, Suomussalmi, Lihakunta

Toimitusjohtaja Martti Turunen, Joensuu, Jukolan Osuuskauppa

 

HOPEINEN GEBHARD-MITALI

Maanviljelijä Martti Eronen, Kangaslampi, Lihakunta

Maanviljelijä Raimo Hakkarainen, Juankoski, Lihakunta

Maanviljelijä Tuomo Heikkilä, Kalajoki, Lihakunta

Aluepäällikkö Pekka Heinimäki, Ilmajoki, Munakunta

Maanviljelijä Jorma Hirvonen, Eno, Lihakunta

Maanviljelijä Martti Karppinen, Vaala, Lihakunta

Maanviljelijä Leevi Koskela, Pyhäjoki, Lihakunta

Maanviljelijä Aimo Kämäräinen, Kuusamo, Lihakunta

Maanviljelijä Jorma Lehto, Ruukki, Lihakunta

Maanviljelijä Kyösti Lyytinen, Tuusniemi, Lihakunta

Maanviljelijä Risto Meriläinen, Valtimo, Nurmeksen Osuusmeijeri

Maanviljelijä Tapio Nummi, Joroinen, Lihakunta

Maanviljelijä Matti Olkkonen, Haapajärvi, Lihakunta

Apulaisjohtaja Lauri Peltokangas, Härmä

Emäntä Arja Peltonen, Kalajoki, Lihakunta

Emäntä Pirkko Rytkönen, Iisalmi, Lihakunta

Maanviljelijä Juho Tervonen, Paltamo, Lihakunta

Maanviljelijä Aarno Tiilikainen, Kaavi, Lihakunta

Maanviljelijä Teuvo Törmänen, Pudasjärvi, Lihakunta

Maanviljelijä Pekka Välinen, Vaala, Lihakunta

 

PRONSSINEN GEBHARD-MITALI

Maanviljelijä Pekka Asikainen, Rääkkylä, Lihakunta

Maanviljelijä Pekka Eskelinen, Kuopio, Lihakunta

Maanviljelijä Pekka Eskelinen, Sonkajärvi, Lihakunta

Maanviljelijä Reino J. Harinen, Rääkkylä, Lihakunta

Maanviljelijä Paavo Hartikainen, Nilsiä, Lihakunta

Maanviljelijä Kauko Kakko, Yli-Ii, Lihakunta

Apulaisjohtaja Reijo Kettunen, Espoo, Lähivakuutus Keskinäinen Yhtiö

Maanviljelijä Veli Koivisto, Ylitornio, Lihakunta

Maanviljelijä Hannu Koivula, Lieksa, Lihakunta

Maanviljelijä Timo Komulainen, Nurmes, Lihakunta

Maanviljelijä Juha Koponen, Leppävirta, Lihakunta

Maanviljelijä Pentti Korhonen, Rautalampi, Lihakunta

Maanviljelijä Matti Kuittinen, Nurmes, Lihakunta

Maanviljelijä Jouko Kultti, Orismala, Kyrönmaan Osuusmeijeri

Maanviljelijä Eero Kurtelius, Sonkajärvi, Lihakunta

Maanviljelijä Jukka Lahti, Tervola, Lihakunta

Maanviljelijä Markku Laitila, Haapavesi, Lihakunta

Maanviljelijä Seppo Lehikoinen, Juuka, Lihakunta

Maanviljelijä Pentti Lukkari, Sotkamo, Lihakunta

Maanviljelijä Seppo Löytynoja, Nivala, Lihakunta

Maanviljelijä Eero Mutanen, Polvijärvi, Lihakunta

Maanviljelijä Tapani Nissinen, Hyrynsalmi, Lihakunta

Maanviljelijä Veli Nuutinen, Kontiolahti, Lihakunta

Maanviljelijä Ossi Orajärvi, Pello, Lihakunta

Emäntä Sinikka Ouramo, Pattijoki, Lihakunta

Maanviljelijä Matti Peura, Juuka, Nurmeksen Osuusmeijeri

Maanviljelijä Kauko Piironen, Liperi, Lihakunta

Maanviljelijä Pentti Pirhonen, Tohmajärvi, Lihakunta

Maanviljelijä Iikka Ponkala, Tornio, Lihakunta

Maanviljelijä Ossi Pouta, Kontiolahti, Lihakunta

Maanviljelijä Esko Pulkkinen, Suomussalmi, Lihakunta

Maanviljelijä Tuomo Saastamoinen, Kiuruvesi, Lihakunta

agronomi Juhani Savolainen, Nilsiä, Lihakunta

Maanviljelijä Matti Schroderus, Vuolijoki, Lihakunta

Maanviljelijä Jouko Suhonen, Joroinen, Lihakunta

Maanviljelijä Pekka Torvinen, Ristijärvi, Lihakunta

Maanviljelijä Ahti-Pekka Vornanen, Vieremä, Lihakunta

emäntä Inkeri Väärälä, Muhos, Lihakunta

 

KULTAINEN ANSIOMERKKI

Toimitusjohtaja Markku Annala, Kello, Haukiputaan Sähköosuuskunta

Laskuttaja Helena Elm, Turku, Munakunta

Tuotannonsuunnittelija Pirjo Hokkanen, Vantaa, Valio Oy Vantaan tehdas

Osastopäällikkö Eero Holopainen, Nurmes, Jukolan Osuuskauppa

Johtoasentaja Pauli Ikonen, Haukipudas, Haukiputaan Sähköosuuskunta

Pankkitoimihenkilö Inkeri Jokitalo, Alavus, Eurajoen Osuuspankki

Varastomies Kalle Kortelainen, Nurmes, Nurmeksen Osuusmeijeri

Prosessin ohjaaja Arja Kuisma, Vantaa, Valio Oy Vantaan tehdas

Liikennöitsijä Reijo Kuokkanen, Valtimo, Nurmeksen Osuusmeijeri

Liikennöitsijä Jorma Kärnä, Nurmes, Nurmeksen Osuusmeijeri

Prosessin ohjaaja Ritva Käräjäoja, Helsinki, Valio Oy Vantaan tehdas

Osastonhoitaja Erkki Kärkkäinen, Nurmes, Jukolan Osuuskauppa

Meijeristi Saima Leinonen, Pudasjärvi, JK Juusto Kaira Oy

Prosessin ohjaaja Marja Loponen, Vantaa, Valio Oy Vantaan tehdas

Prosessin ohjaaja Sirkka Miettinen, Vantaa, Valio Oy Vantaan tehdas

Autonkuljettaja Hannu Nevalainen, Nurmes, Nurmeksen Osuusmeijeri

Autonkuljettaja Raimo Nevalainen, Nurmes, Nurmeksen Osuusmeijeri

Prosessin ohjaaja Antero Nyström, Vantaa, Valio Oy Vantaan tehdas

Tuotepäällikkö Kari Paakkunainen, Turku, Munakunta

Juustolatyöntekijä Eino Palosaari, Kuusamo, JK Juusto Kaira Oy

Laitosmies Pauli Perälä, Turku, Munakunta

Prosessin ohjaaja Marja Pohjola, Järvenpää, Valio Oy Vantaan tehdas

Prosessin ohjaaja Leena Puumalainen, Vantaa, Valio Oy Vantaan tehdas

Prosessin ohjaaja Seija Ratinen, Vantaa, Valio Oy Vantaan tehdas

Prosessin ohjaaja Sisko Ruokolainen, Valio Oy Vantaan tehdas

Markkinointisuunnittelija Merja Sainio, Nurmijärvi, Pellervo-Seura

Prosessin ohjaaja Eija Sipponen, Kerava, Valio Oy Vantaan tehdas

Autovahinkosihteeri Riitta Tulonen, Espoo, Lähivakuutus Keskinäinen Yhtiö

Autonkuljettaja Antero Tuononen, Juuka, Nurmeksen Osuusmeijeri

Prosessin ohjaaja Sirkka Turkulainen, Vantaa, Valio Oy Vantaan tehdas

Logistiikkavastaava Jouko Vanha-Majamaa, Itäsalmi, Valio Oy Vantaan tehdas

Pankkitoimihenkilö Mirja Välitalo, Kauvatsa, Eurajoen Osuuspankki

 

HOPEINEN ANSIOMERKKI

Autonkuljettaja Juhani Hämäläinen, Valtimo, Nurmeksen Osuusmeijeri

Tilitystenhoitaja Eija Korkeala, Isokyrö, Kyrönmaan Osuusmeijeri

Toimitusjohtaja Jan Lähde, Turku, Munakunta

 

PRONSSINEN ANSIOMERKKI

Tuotantoneuvoja Rikard Westerlund, Kemiö, Osuuskunta Maito-Aura