Pellervon ansiomitalien ja -merkkien saajat vuonna 2010

 

Kultainen Gebhard-mitali (3 kpl)

Toimitusjohtaja Leo Korpi-Halkola, Suupohjan Osuuspankki (2.6./sh)
Hallituksen puheenjohtaja Markku Korvala, Haukiputaan Sähköosuuskunta (2.6./sh)
Toimitusjohtaja Veijo Nissilä, Hailuodon Osuuspankki (30.6./sh)

Osuustoiminnan ansiomitali (4 kpl)

Maanviljelijä Veikko Syväluoma, Nivalan Osuuspankki (10.11./sh)
Toimitusjohtaja Taavi Tainijoki, Osuuskunta ItäMaito (17.11./sh)
Toimitusjohtaja Veikko Hakala, Lähivakuutusyhdistys Pohjanmaa (2.12./sh)
Agrologi Reijo Heikkilä, Pohjanmaan Osuuspankki (15.12.2010/sh)

Hopeinen Gebhard-mitali (12 kpl)

Toimitusjohtaja Jouko Hietamäki, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Maanviljelijä Tauno Hietikko, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Hallituksen puheenjohtaja Eero Holma, Keskusosuuskunta Oulun Seudun Sähkö (5.8./sh)
Hallituksen jäsen Pentti Takkinen, Keskusosuuskunta Oulun Seudun Sähkö (5.8./sh)
Hallituksen varapuheenjohtaja Matti Korhonen, Enon Osuuspankki (21.10./sh)
Toimitusjohtaja Pekka Purra, Muonion Sähköosuuskunta (29.10./sh)
Taittaja Kaija Rinkinen, Pellervo-Seura ry (10.11./sh)
Jordbrukare Jan de la Chapelle, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Tuula Ojanen, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Jukka Kainiemi, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Mauri Penttilä, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Anneli Santa-aho, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)

Pronssinen Gebhard-mitali (13 kpl)

Kauppias Marjo Heikkinen, Paltamon OP (9.2./sh)
Metsätalousinsinööri Seppo Härkönen, Paltamon OP (9.2./sh)
Maanviljelijä Ahti Rajamäki, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Yrittäjä Tapio Piekkola, Hailuodon Osuuspankki (18.11./sh)
Myyntipäällikkö Paavo Sipola, Hailuodon Osuuspankki (18.11./sh)
Maanviljelijä Arto Kankaanmäki, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Hannu Laholuoma, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Juhani Lemola, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maatalousyrittäjä Tiina Linnainmaa, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Jari Loponen, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Vesa Seppä, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Tuula Viljanmaa, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Seppo Kujansuu, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)

Pellervon kultainen ansiomerkki (6 kpl)

Meijeristi Helena Koskinen, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Juustolatyöntekijä Mirja Kulmala, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Laitosmies Jorma Mäkynen, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Meijeristi Paula Honkanen, JK Juusto Kaira Oy (3.11./sh)
Prosessinhoitaja Timo Tiermas, JK Juusto Kaira Oy (3.11./sh)
Aluepäällikkö Timo Kirvelä, Munakunta (2.12./sh)

Pellervon hopeinen ansiomerkki (18 kpl)

Meijerityöntekijä Mari Kestikevari-Viitala, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Juustolatyöntekijä Lea Lillvik, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Maanviljelijä Matti Holmberg, Lähivakuutusyhdistys Loimi-Häme (5.8./sh)
Maaseutuyrittäjä Kari Kotiniemi, Lähivakuutusyhdistys Loimi-Häme (5.8./sh)
Projektikoordinaattori Hannu Numminen, Lähivakuutusyhdistys Loimi-Häme (5.8./sh)
Maanviljelijä Martti Perho, Lähivakuutusyhdistys Loimi-Häme (5.8./sh)
Tuotantoneuvoja Anne Ikävalko, Osuuskunta Länsi-Maito (29.9./sh)
Maidontilittäjä Annette Mäkinen, Osuuskunta Länsi-Maito (29.9./sh)
Juustomestari Leila Säkkinen, JK Juusto Kaira Oy (3.11./sh)
Maanviljelijä Pasi Ketola, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Matti Simonen, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Martti Tenkanen, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Laaduntarkastaja Anneli Kunnas, Munakunta (2.12./sh)
Laaduntarkastaja Minna Kunnas, Munakunta (2.12./sh)
Laaduntarkastaja Ritva Lehto, Munakunta (2.12./sh)
Varastotyöntekijä Jouko Lehto, Munakunta (2.12./sh)
Varastotyöntekijä Keijo Rokka, Munakunta (2.12./sh)
Osastosihteeri Hannele Turunen, Munakunta (2.12./sh)

Pellervon pronssinen ansiomerkki (25 kpl)

Elintarviketyöntekijä Markku Haka, Munakunta (9.2./sh)
Elintarviketyöntekijä Kate Lehtonen, Munakunta (9.2./sh)
Meijerityöntekijä Päivi Lehtonen, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Meijerityöntekijä Katri Nyrhinen, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Meijerityöntekijä Kai Saranpää, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Juustomestari Pauli Syrjä, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Laitospäällikkö Esko Tiensivu, Ilmajoen Osuusmeijeri (17.2./sh)
Meijerityöntekijä Mari West, Ilmajoen Osuusmeijeri (5.3./sh)
Myyntineuvottelija Jani Hevonoja, Lähivakuutusyhdistys Loimi-Häme (5.8./sh)
Yhteyspäällikkö Pekka Rajahalme, Lähivakuutusyhdistys Loimi-Häme (5.8./sh)
Maanviljelijä Airi Kotamäki, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Jukka Myllykoski, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maatalousyrittäjä Pirkko Suominen, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maatalousyrittäjä Johanna Hiltunen, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Mikko Hoppu, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Kirsti Hurvi, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Heikki Isotalo, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Mikko Kärki, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Kaj Mäntylä, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Jouko Pajukoski, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Markku Peltonen, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Jari Salminen, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maatalousyrittäjä Irma Tuohitaival, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Maanviljelijä Pertti Uusi-Erkkilä, Osuuskunta Länsi-Maito (19.11./sh)
Myyntiassistentti Anne Syrjämäki, Munakunta (2.12./sh)