Pellervon ansiomitalien ja -merkkien saajat vuonna 2013

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali

Maanviljelysneuvos Timo Komulainen, Jukolan Osuuskauppa
Maanviljelysneuvos Tauno Uitto, Valio Oy
Agronomi Paavo Jauhiainen, Lihakunta

Osuustoiminnan ansiomitali

Hallituksen jäsen Jorma Isokääntä, Oulaisten Osuuspankki
Tilintarkastaja, HTM Kauko Keränen, Jukolan Osuuskauppa
Toiminnanjohtaja Jouni Korhonen, Jukolan Osuuskauppa
Ylikonstaapeli Mauri Porokka, Jukolan Osuuskauppa
Toimitusjohtaja Risto Alanko, Jukolan Osuuskauppa
Metsätalousneuvos Jarmo Toukola, Pellervo-Seura ry
Maanviljelijä Tuomo Heikkilä, Lihakunta
Maanviljelijä Juho Tervonen, Lihakunta

Kultainen Gebhard-mitali

Toimitusjohtaja Matti Konttinen, Jukolan Osuuskauppa
Maanviljelijä Antti Rauhamaa, Osuuskunta Tuottajain Maito
Kunnallisneuvos Pauliina Haijanen, LähiTapiola Keskinäinen Vakuutusyhtiö

Hopeinen Gebhard-mitali

Hallintoneuvoston jäsen Tapio Lehtovirta, Oulaisten Osuuspankki
Hallintoneuvoston jäsen Kari Paturi, Oulaisten Osuuspankki
Konttoritoimikunnan jäsen Eero Pohjanen, Oulaisten Osuuspankki
Toimitusjohtaja Esa Keränen, Vesannon Osuuspankki
Myyntipäällikkö Merja Sainio, Pellervo-Seura ry
Tuotepäällikkö Kari Paakkunainen, Munakunta
Laskuttaja Helena Elm, Munakunta
Toimitusjohtaja Hannu Helaakoski, Lihakunta
Maanviljelijä Eero Isomaa, Lihakunta
Maanviljelijä Veli Koivisto, Lihakunta
Maatalousyrittäjä Matti Kuittinen, Lihakunta
Maanviljelijä Pekka Ojala, Lihakunta
Johtaja Juha Ruohola, Lihakunta
Maanviljelijä Pertti Palovaara, Lihakunta
Maatalousyrittäjä Tuomo Saahkari, Lihakunta
Maatalousyrittäjä Jouko Suhonen, Lihakunta
Maatalousyrittäjä Tomi Toivanen, Lihakunta
Meijerityöntekijä Seija Rajamäki, Hirvijärven Osuusmeijeri

Pronssinen Gebhard-mitali

Kunnansihteeri Helena Korhonen, Jukolan Osuuskauppa
Professori Esko Kumpusalo. Itä-Suomen yliopisto
Lehtori, KTM Irma Mäkäräinen-Suni, HAAGA-HELIA ammattikorkeakoulu
Toimitusjohtaja Sakari Penttinen, Suomen Vesihuolto-osuuskunnat ry
Maanviljelijä Tapio Malmiharju, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Pekka Lestinen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Pentti Suokannas, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Päivi Ylä-Outinen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Hannu Hyry, Lihakunta
Maanviljelijä Veli Hyttinen, Lihakunta
Toimitusjohtaja Juha Junnila, Lihakunta
Maaseutuyrittäjä Antero Kärnä, Lihakunta
Emäntä Tuula Kuosmanen, Lihakunta
Maanviljelijä Juhani Lampela, Lihakunta
Emäntä Maire Leinonen, Lihakunta
Maatalousyrittäjä Sakari Mölläri, Lihakunta
Maatalousyrittäjä Marko Piekkari, Lihakunta
Maatalousyrittäjä Marita Riekkinen, Lihakunta
Maatalousyrittäjä Antero Sandqvist, Lihakunta
Maanviljelijä Sakari Toivanen, Lihakunta
Maanviljelijä Lauri Toivonen, Lihakunta

Kultainen ansiomerkki

Notariaattiasiantuntija Päivi Salmén, Oulaisten Osuuspankki
Myyntipäällikkö Paavo Ahonen, Lihakunta
Logistiikkasuunnittelija Herkko Happonen, Lihakunta
Toiminnanjohtaja Tuomo Hintsanen, Lihakunta
Palkanlaskija Tyyne Hirvonen, Lihakunta
Tilitysesimies Maija-Liisa Jalava, Lihakunta
Työnjohtaja Paavo Juntunen, Lihakunta
Toiminnanjohtaja Jouni Jyrinki, Lihakunta
Aluepäällikkö Pertti Karjalainen, Lihakunta
Tilityspalvelukonttoristi Anne Kaukonen, Lihakunta
Palveluassistentti Eija Koistinen, Lihakunta
Asiamies Eero Lotvonen, Lihakunta
Tuottajareskontran hoitaja Maila Mahrberg, Lihakunta
Alkutuotantokonsulentti Matti Miettinen, Lihakunta
Asiakkuuspäällikkö Risto Moilanen, Lihakunta
Asiakkuuspäällikkö Matti Myllylä, Lihakunta
Alkutuotantokonsulentti Paavo Niskasaari, Lihakunta
Asiamies Kauko Nissi, Lihakunta
Hankintapalvelun päällikkö Ossi Nykänen, Lihakunta
Tilityspalveluapulainen Helka Partanen, Lihakunta
Avainasiakaspäällikkö Heikki Parviainen, Lihakunta
Toiminnanjohtaja Vilho Pasanen, Lihakunta
Työnjohtaja Kaarina Pekonen, Lihakunta
Toimitusjohtajan sihteeri Anja Pitkänen, Lihakunta
Asiakkuuspäällikkö Hannu Pitkänen, Lihakunta
Ekonomi Kaisa Poikolainen, Lihakunta
Asiakkuuspäällikkö Helge Pyöriä, Lihakunta
Myymälänhoitaja Kaija Raita, Lihakunta
Toimitusjohtaja Lea Räsänen, Lihakunta
Tilityspalvelukonttoristi Sirkka Selkäinaho, Lihakunta
Ostoasiamies Raine Tikkanen, Lihakunta
Asiamies Veikko Voutilainen, Lihakunta
Johtaja Henrik Ylisiurua, Lihakunta

Hopeinen ansiomerkki

Maanviljelijä Kari Tolvanen, Jukolan Osuuskauppa
Toimitusjohtaja Jan Lähde, Munakunta
Maanviljelijä Aarne Hopeasaari, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Heikki Liukkonen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Elintarviketyöntekijä Eeva Hömppi, Munakunta

Pronssinen ansiomerkki

Maatalousekonomisti Tapani Yrjölä, PTT
Sairaanhoitaja Marianne Rossinen, Jukolan Osuuskauppa
Agrologi Eija Meriläinen-Ruokolainen, Jukolan Osuuskauppa
Maanviljelijä Pekka Kokkonen, Jukolan Osuuskauppa
Yrittäjä Tarmo Hämynen, Jukolan Osuuskauppa
Toimitusjohtaja Kari Huhtala, PI-johtamiskoulu
Maanviljelijä Pertti Mäkelä, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Anne Penninkangas, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Anna-Liisa Suokas, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Janne Toivonen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Minna Airola, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Seija Kolila, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Markku Korvenoja, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Kari Känkänen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Esko Tervala, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Jussi Lukkari, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Timo Mankki, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Tiina Mäkelä, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Jari Pakkanen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Sisko Kivelä, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Markku Kemppi, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Matti Gråsten, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Tuula Leikkonen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Heikki Manninen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Risto Piispanen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Seppo Puhakka,Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Petri Hovi, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Tuomo Kiuru, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Jouko Koskinen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Leea Kunttu, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Olli Lattu, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Jorma Mattinen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Arto Mikkonen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Kaisa Ralli, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Jarmo Tiainen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Heikki Turtiainen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Pentti Tynkkynen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Veikko Matikainen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Pastöroija Riitta Takala, Munakunta
Toiminnanjohtaja Kaija Kinnunen, Lihakunta
Toiminnanjohtaja Vesa Kallio, Lihakunta
Toiminnanjohtaja Juha Lappalainen, Lihakunta