Vuonna 2014 myönnetyt Pellervon ansiomitalit ja -merkit (yht. 153 kpl)

(Ansiomitalin tai -merkin saajan jälkeen sitä hakenut taho.)

Osuustoiminnan I luokan ansiomitali

Metsäneuvos Martti Asunta, Pellervo-Seura ry

Osuustoiminnan ansiomitali

Maanviljelijä Pekka Välinen, Kainuun Osuuspankki
Jordbrukare Per-Ole Mård, Mejeriandelslaget Milka
Päätoimittaja Anna-Liisa Huhtala-Fiskars, Pellervo-Seura ry
Vastaava päätoimittaja Teemu Pakarinen, Pellervo-Seura ry
Maanviljelijä Esko Mielikäinen, LähiTapiola Savo-Karjala
Maanviljelijä Paavo Hylkilä, Itikka osuuskunta
Hallituksen jäsen Leino Iso-Aho, Kaustisen Osuusmeijeri

Kultainen Gebhard-mitali

Professori Markku Kuisma, Pellervo-Seura ry

Hopeinen Gebhard-mitali

Hankintaesimies Heikki Alasalmi, Paltamon Osuuspankki
Terveydenhoitaja Heli Moilanen, Paltamon Osuuspankki
Kansanedustaja Timo Korhonen, Pellervo-Seura ry
Lehtori Markku Luoma, Lappajärven Osuuspankki
Maanviljelijä Matti Ritvanen, Konneveden Osuuspankki
Lakiasiainjohtaja Anne Kontkanen, Pellervo-Seura ry
Hallituksen jäsen Eero Antikainen, Luumäen Osuuspankki
Toimitusjohtaja Eero Kettunen, Luumäen Osuuspankki
Hallituksen varapuheenjohtaja Reetta Koskimies, Luumäen Osuuspankki
Hallituksen puheenjohtaja Veikko Kylliäinen, Luumäen Osuuspankki
Hallituksen jäsen Pertti Nurmiainen, Luumäen Osuuspankki
Hallituksen varapuheenjohtaja Pirjo Tynys, Luumäen Osuuspankki
Maanviljelijä Juha-Matti Alaranta, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Asko Alho, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Jussi Hantula, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Pasi Ingalsuo, Itikka osuuskunta
Agronomi, maanviljelijä Esa Kaarto, Itikka osuuskunta
Emäntä Johanna Kankaanpää, Itikka osuuskunta
Talousagronomi Olavi Kuja-Lipasti, Itikka osuuskunta
Maatalousyrittäjä Jorma Kukkeenmäki, Itikka osuuskunta
Johtaja, filosofian tohtori Merja Leino, Itikka osuuskunta
Agrologi, maanviljelijä Jukka Marttila, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Juhani Minni, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Seppo Paavola, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Jari Sippola, Itikka osuuskunta
Teknillinen johtaja Antti Suni, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Timo Tuhkasaari, Itikka osuuskunta
Kiinteistöjohtaja Pauli Tuominen, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Kari Tyynelä, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Päivi Ylä-Outinen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Tarvikevaraston hoitaja Joni Ilmasti, Munakunta
Talouspäällikkö Riitta Hidén, Munakunta
Maanviljelijä Arto Kankaanmäki, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Juhani Lemola, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Simo Mäki, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Kari Vanha-Perttula, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Esko Heinonen, Maataloustuottajain Vilppulan yhdistys

Pronssinen Gebhard-mitali

Valmentaja Olli Leppänen, Pellervo-Seura ry
Hallintoneuvoston puheenjohtaja Markku Määttänen, Lounais-Suomen Osuuspankki
Toimitusjohtaja Pasi Holm, Pellervo-Seura ry
Toimialajohtaja Esa Kaikkonen, Pellervo-Seura ry
Toimitusjohtaja Perttu Puro, Pellervo-Seura ry
Lakimies Helena Raininko, Pellervo-Seura ry
Maanviljelijä, agrologi (AMK) Juha Antila, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Juho Anttikoski, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Mika Asunmaa, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Ari Autio, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Lassi-Antti Haarala, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä, agrologi Heli Hakamaa, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Pertti Hakanen, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Juhani Herrala, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Timo Keski-Vakkuri, Itikka osuuskunta
Agronomi Juha Kiviniemi, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Janne Laitila, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Esko Markkila, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Osmo Myllykoski, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Jari Puutio, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Jaakko Ranto, Itikka osuuskunta
Maatalousyrittäjä Ahti Ritola, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Sakari Saunamäki, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Markku Sillanpää, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Tarmo Toivonen, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Esko Tuomainen, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Mauno Ylinen, Itikka osuuskunta
Lehtori Ella Kasi, Turun Ammattikorkeakoulu
Hallituksen jäsen Riikka Aho, Kaustisen Osuusmeijeri
Hallituksen jäsen Erkki Kaustinen, Kaustisen Osuusmeijeri
Hallituksen puheenjohtaja Kimmo Kuorikoski, Kaustisen Osuusmeijeri
Maanviljelijä Lassi Mäkinen, Osuuskunta Länsi-Maito
Maatalousyrittäjä Pauliina Pakkasmaa, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Jyrki Ahola, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Antti Haapaniemi, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Jarkko Harri, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Juha Knuutila, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Hannu Mäkelä, Osuuskunta Länsi-Maito
Emäntä Marjo Potila, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Pentti Saario, Osuuskunta Länsi-Maito
Maanviljelijä Veikko Salmesvuori, Osuuskunta Länsi-Maito

Kultainen ansiomerkki

Palveluneuvoja Eija Itälä, Lounais-Suomen Osuuspankki
Varastotyöntekijä Tuula Saarela, Osuuskunta Maitosuomi
Eläinvälityksen hoitaja Marja-Leena Jauhiainen, Lihakunta
Myyntineuvottelija Sirkka-Liisa Ala-Panula, Itikka osuuskunta
Agronomi Timo Kotioja, Itikka osuuskunta
Toimitusjohtaja Jouko Lahtinen, Itikka osuuskunta
Talouspäällikkö Kyösti Latomäki, Itikka osuuskunta
Agronomi Rainer Laturi, Itikka osuuskunta
Johdon assistentti Liisa Liukku, Itikka osuuskunta
Asiakkuuspäällikkö Raimo Murtoniemi, Itikka osuuskunta
Hautomomestari Martti Mäkinen, Itikka osuuskunta
Kuljetussuunnittelija Matti Ojanen, Itikka osuuskunta
Tilityspalvelun esimies Esko Palmberg, Itikka osuuskunta
Yrittäjä Sirpa Perkkiö, Itikka osuuskunta
Asiakkuuspäällikkö Jorma Rauhala, Itikka osuuskunta
Agrologi Aaro Rissa, Itikka osuuskunta
Talousjohtaja Erkki Roivas, Itikka osuuskunta
Maakuntaneuvos Antti Siljamäki, Itikka osuuskunta
Rahoituspäällikkö Mikko Tuominen, Itikka osuuskunta
Regionchef Lasse Åberg, Itikka osuuskunta
Maidontilittäjä Raija Lystimäki, Osuuskunta Maitosuomi
Varastotyöntekijä Jorma Malinen, Osuuskunta Maitosuomi
Tilaustenkäsittelijä Mirjam Vuori, Osuuskunta Maitosuomi
Yritysrahoituspäällikkö Arja Lämsä, Kuusamon Osuuspankki
Rahoitusneuvoja Hannele Saapunki, Kuusamon Osuuspankki
Asiakasneuvoja Paula Hentilä, Kuusamon Osuuspankki
Asiakasneuvoja Anne Törmänen, Kuusamon Osuuspankki
Asiakasneuvoja Heli Viitanen, Kuusamon Osuuspankki
Varastotyöntekijä Juha Kulmanen, Munakunta

Hopeinen ansiomerkki

Prosessi-insinööri Martti Koivisto, Itikka osuuskunta
Agrologi Päivi Koivusalo, Itikka osuuskunta
Toimitusjohtaja Jussi Maasalo, Itikka osuuskunta
Toiminnanjohtaja Paavo Myllymäki, Itikka osuuskunta
Tehtaanjohtaja Markku Mäki, Itikka osuuskunta
Toiminnanjohtaja Yrjö Ojaniemi, Itikka osuuskunta
Johtaja Matti Perälä, Itikka osuuskunta
Reskontranhoitaja Kirsi Pollari, Itikka osuuskunta
Toiminnanjohtaja Markku Pärssinen, Itikka osuuskunta
Alkutuotantojohtaja Harri Rosenberg, Itikka osuuskunta
Kauppatieteen maisteri Eero Suomela, Itikka osuuskunta
Hankintaedustaja Markku Tuorila, Itikka osuuskunta
Toimistosihteeri Seija Vierula, Itikka osuuskunta
Maanviljelijä Yrjö Kallio, Osuuskunta Maitosuomi
Kenttäpäällikkö Olavi Koskimäki, Osuuskunta Maitosuomi
Maanviljelijä Maarit Noppa, Osuuskunta Maitosuomi
Maanviljelijä Ari Pirttiniemi, Osuuskunta Maitosuomi
LitM, henkilöstövalmentaja Tuija Hämäläinen, INNOtyöverkko Osuuskunta
Ekonomi, kouluttaja, liiketoiminnan kehittäjä Matti Hyvärinen, INNOtyöverkko Osuuskunta
Toimistovastaava Päivi Laatunen, INNOtyöverkko Osuuskunta
Maanviljelijä Kaisa Ralli, Osuuskunta Tuottajain Maito
Rakennusmestari Urho Kainulainen, Suomen Vesihuolto-osuuskunnat ry

Pronssinen ansiomerkki

Senior Manager Arja Ylönen, Lihakunta
Toiminnanjohtaja Jukka-Pekka Kataja, Itikka osuuskunta
KHT-tilintarkastaja Markku Tynjälä, Itikka osuuskunta
Vastaava päätoimittaja Teemu Pakarinen, Pellervo-Seura ry
Agrologi Janne Näsi, Hämeenlinnan Osuusmeijeri
Kouluttaja, markkinointivalmentaja Ritva Kivistö, INNOtyöverkko Osuuskunta
Laatujärjestelmäasiantuntija Veikko Paananen, INNOtyöverkko Osuuskunta
Graafinen suunnittelija, AD-mainonnan suunnittelija Juha Puikkonen, INNOtyöverkko Osuuskunta
Laatuasiantuntija Tuomas Seppälä, INNOtyöverkko Osuuskunta
Maanviljelijä Ari Kantonen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Maanviljelijä Timo Neuvonen, Osuuskunta Tuottajain Maito
Elintarviketyöntekijä Abderrazak Baasousi Ben Laid, Munakunta
Avainasiakaspäällikkö Minna Itämeri, Munakunta
Tuotantopäällikkö Olli Kaarttinen, Munakunta
Elintarviketyöntekijä Kimmo Pettersson, Munakunta