Pellervo palkitsi henkilöstöään

Osuustoimintakeskus Pellervo ry ja Pellervo-Media Oy palkitsivat työntekijöitään pitkäaikaisesta urasta osuustoiminnan parissa. 

Lakiasianjohtaja Anne Kontkaselle myönnettiin osuustoiminna kultainen ansiomerkki 30 vuoden palveluksesta. Ennen Pellervoon siirtymistään hän on tehnyt 22-vuotisen uran OP Ryhmän palveluksessa eri tehtävissä.

AD Minna Aholle myönnettiin hopeinen ansiomerkki 20 vuoden palveluksesta Pellervossa. 

Toimituspäällikkö Sari Järviselle myönnettiin pronssinen ansiomerkki 10 vuoden palveluksesta osuustoiminnallisissa yrityksissä. Järvinen on aiemmin toiminut  10 vuotta HKScan -konsernissa viestinnän tehtävissä.

Jaa artikkeli

Lue myös

Emme tiedä miten vastuullista osuustoiminta on

Osuuskunnista puhutaan arvopohjaisina yrityksinä, jotka tuottavat kestävää hyötyä jäsenilleen. Ne ovat merkittäviä alueellisen elinvoiman lisääjiä; työllistävät ja investoivat Suomeen. monet suuret osuuskunnat ovat vastuullisuudessa edelläkävijöitä ja brändivertailussa yritysten brändit menestyvät. Mutta mikä tästä liittyy osuustoiminnalliseen yritysmuotoon? Mitkä ovat niitä vain osuuskunnille ominaisia piirteitä, jotka erottavat ne muista yritysmuodoista? Onko sellaisia? Näistä teemoista keskusteltiin Pellervolla 13.syyskuuta osuustoimintayritysten vastuullisuudesta ja viestinnästä vastaavien kanssa.