Kehittyvien maiden maa- ja metsätaloustuottajien osuuskuntauutisia FFD:n uutiskirjeestä

Finnish Agri-Agency for Food and Forest Development, eli FFD, on Pellervo-seuran, MTK:n, SLC:n ja ProAgrian kehitysyhteistyötä tekevä järjestö. FFD tukee tuottajaosuuskuntia kahdeksassa Afrikan, Aasian ja Etelä-Amerikan maassa. Työ tehdään yhteistyössä suomalaisten maa- ja metsätaloustuottajien kanssa ja jokaisella hankkeella on oma kummi, joka omalla erityisosaamisellaan tukee työtä kohdemaassa. Tällä hetkellä kummijärjestöinä toimivat mm. MTK Varsinais-Suomi, MTK Helsinki ja MTK Lammi-Tuulos, Kalankasvattajaliitto, Suomen Mehijäishoitajain yhdistys sekä useita paikallisia metsänhoitoyhdistyksiä.

FFD tuottaa neljä kertaa vuodessa ilmestyvää uutiskirjettä, jossa kerrotaan hankkeiden tuloksista ja kehittyvien maiden tuottajien elämästä. Tilaamalla ja jakamalla uutiskirjettä lisäät tietoisuutta kehitysmaiden maa- ja metsätaloustuottajien asemasta ja tuet heidän työtään. Uusimpaan uutiskirjeeseen pääsee tästä.

FFD tarjoaa myös aineettomia lahjoja nettikaupassaan kehitysyhteistyöhankkeiden piirissä olevien tuottajien tukemiseksi.

Jaa artikkeli

Lue myös

Osuustoimintajohtajat vaativat: Osuuskunnat osaksi opetusta – talouskasvatus on vajavaista ilman niitä

Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervo luovutti tänään eduskunnassa yhdessä jäsentensä kanssa vetoomuksen tiede- ja kulttuuriministerille Talvitielle sekä eduskuntaryhmien edustajille: nykyinen talous- ja yrittäjyysopetus antaa nuorille vajavaisen kuvan taloudesta. Vaikka yli 90 % suomalaisista on jäseninä osuuskunnissa ja keskinäisissä yhtiöissä, vain kolmasosa tuntee yritysmallin.

Osuuskunnat vahvoilla Suomen houkuttelevimpien työnantajien 2025-listoilla

Vuoden 2025 Universumin työnantajatutkimus paljastaa, että osuustoiminnalliset yritykset menestyvät erinomaisesti suomalaisilla työmarkkinoilla. Tutkimus mittaa vuosittain erikseen eri alojen korkeakouluopiskelijoiden sekä ammattilaisten käsityksiä ihannetyönantajista. Kaupallisen alan asiantuntijoiden kärkikaksikko pysyi muuttumattomana: ykkösenä OP-Ryhmä ja toisena S-Ryhmä.

Osuuskunnat yrittäjyyskasvatuksen ytimessä

Yrittäjyyskasvatus on tärkeä osa opintoja, mutta se ei saa jäädä pelkästään teoriaksi. Todellinen oppi syntyy tekemällä. Suomessa on pitkät perinteet opiskelija- ja oppilaitososuuskunnilla sekä toisella asteella että korkeakouluissa ja tätä vahvuutta kannattaa vaalia. Tällä hetkellä yli 60 oppilaitoksessa on toimiva osuuskunta.

Tilaa uutiskirje