Arvot, kaverit ja bisnes – onko yhteisyrittäjyys työelämän uusi suunta? -keskustelutallenne nyt katsottavissa

Osuustoimintakeskus Pellervo järjesti SuomiAreenassa 2019 yhdessä YES-verkoston kanssa keskustelutilaisuuden Arvot, kaverit ja bisnes – onko yhteisyrittäjyys työelämän uusi suunta?. Tilaisuuden tallenne on nyt katsottavissa mtv.fi-palvelussa, osoitteessa https://www.mtv.fi/sarja/suomiareena-33001006007/arvot-kaverit-ja-bisnes-yhteisyrittajyydesta-tyoelaman-uusi-suunta-1113357.

Työelämän muuttuessa myös yrittäjyys muuttuu – vaan missä kasvaa uusia yrittäjiä ja millaisia he ovat? Yhteisöllinen ja arvopohjainen liiketoiminta kiinnostavat yhä useampia, mutta onko sellainen oikeaa yrittämistä?

Keskustelemassa ovat tulevaisuustutkija Ilkka Halava, freelancer Saana Ihamäki Mediakunnasta, kansanedustaja Matias Marttinen, Elega Oy:n hallituksen puheenjohtaja Jyrki Niinikoski sekä yhteyspäällikkö Netta Norro Osuuskunta Lilithistä. Keskustelun juontaa YES Satakunnan aluepäällikkö Jenni Rajahalme.

Jaa artikkeli

Lue myös

Osuustoimintajohtajat vaativat: Osuuskunnat osaksi opetusta – talouskasvatus on vajavaista ilman niitä

Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervo luovutti tänään eduskunnassa yhdessä jäsentensä kanssa vetoomuksen tiede- ja kulttuuriministerille Talvitielle sekä eduskuntaryhmien edustajille: nykyinen talous- ja yrittäjyysopetus antaa nuorille vajavaisen kuvan taloudesta. Vaikka yli 90 % suomalaisista on jäseninä osuuskunnissa ja keskinäisissä yhtiöissä, vain kolmasosa tuntee yritysmallin.

Osuuskunnat vahvoilla Suomen houkuttelevimpien työnantajien 2025-listoilla

Vuoden 2025 Universumin työnantajatutkimus paljastaa, että osuustoiminnalliset yritykset menestyvät erinomaisesti suomalaisilla työmarkkinoilla. Tutkimus mittaa vuosittain erikseen eri alojen korkeakouluopiskelijoiden sekä ammattilaisten käsityksiä ihannetyönantajista. Kaupallisen alan asiantuntijoiden kärkikaksikko pysyi muuttumattomana: ykkösenä OP-Ryhmä ja toisena S-Ryhmä.

Osuuskunnat yrittäjyyskasvatuksen ytimessä

Yrittäjyyskasvatus on tärkeä osa opintoja, mutta se ei saa jäädä pelkästään teoriaksi. Todellinen oppi syntyy tekemällä. Suomessa on pitkät perinteet opiskelija- ja oppilaitososuuskunnilla sekä toisella asteella että korkeakouluissa ja tätä vahvuutta kannattaa vaalia. Tällä hetkellä yli 60 oppilaitoksessa on toimiva osuuskunta.

Tilaa uutiskirje