The Guardian: suomalaisesta osuustoiminnasta mallia kansantalouden rakentamiseen

Brittien Pellervon Cooperatives UK:n pääsihteeri Ed Mayo kirjoitti The Guardian -lehteen artikkelin matkastaan Suomessa. Matka liittyi Cooperatives Europen hallituksen kokoukseen, joka pidettiin 28.11. Helsingissä ja jonka aikana Mayo tapasi Pellervo Seuran toimitusjohtajan Sami Karhun sekä SOK:n pääjohtajan Taavi Heikkilän.

Mayo hämmästeli muun muassa osuustoimintakentän laajuutta: miten osuuskuntia löytyy lähes kaikilta aloilta ja ympäri maan. Osuuskunnat lisäävät erityisesti maaseudun elinvoimaisuutta, mistä hänen mukaansa pitäisi muiden ottaa oppia. Kiitosta sai S-ryhmän paikallisosuuskauppaverkosto, joka tuo monipuolisia palveluita myös syrjäisemmille seuduille.

Osuuskunnat ovat olleet Suomessa tärkeä osa kansantaloutta jo toista sataa vuotta. Mayo jopa siteeraa suomalaista Nobel voittajaa A.I. Virtasta: “Meillä ei ole mitään Rockefellereitä tai Carnegietä, mutta meillä on osuustoiminta”. Kun Nokian merkitys Suomen kansantaloudelle on pienentynyt ja talous on muutenkin koko Euroopassa heikossa hapessa, jatkaa suomalainen osuustoiminta kuitenkin kasvamistaan.

Lue englanninkielinen juttu TÄSTÄ.

Jaa artikkeli

Lue myös

Osuustoimintajohtajat vaativat: Osuuskunnat osaksi opetusta – talouskasvatus on vajavaista ilman niitä

Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervo luovutti tänään eduskunnassa yhdessä jäsentensä kanssa vetoomuksen tiede- ja kulttuuriministerille Talvitielle sekä eduskuntaryhmien edustajille: nykyinen talous- ja yrittäjyysopetus antaa nuorille vajavaisen kuvan taloudesta. Vaikka yli 90 % suomalaisista on jäseninä osuuskunnissa ja keskinäisissä yhtiöissä, vain kolmasosa tuntee yritysmallin.

Osuuskunnat vahvoilla Suomen houkuttelevimpien työnantajien 2025-listoilla

Vuoden 2025 Universumin työnantajatutkimus paljastaa, että osuustoiminnalliset yritykset menestyvät erinomaisesti suomalaisilla työmarkkinoilla. Tutkimus mittaa vuosittain erikseen eri alojen korkeakouluopiskelijoiden sekä ammattilaisten käsityksiä ihannetyönantajista. Kaupallisen alan asiantuntijoiden kärkikaksikko pysyi muuttumattomana: ykkösenä OP-Ryhmä ja toisena S-Ryhmä.

Osuuskunnat yrittäjyyskasvatuksen ytimessä

Yrittäjyyskasvatus on tärkeä osa opintoja, mutta se ei saa jäädä pelkästään teoriaksi. Todellinen oppi syntyy tekemällä. Suomessa on pitkät perinteet opiskelija- ja oppilaitososuuskunnilla sekä toisella asteella että korkeakouluissa ja tätä vahvuutta kannattaa vaalia. Tällä hetkellä yli 60 oppilaitoksessa on toimiva osuuskunta.

Tilaa uutiskirje