Pellervon Lakiasiainjohtaja Anne Kontkanen vastaa OT-lehden verkkosivuilla kysymykseen asiamiehen käyttämisessä 1.5. voimaan tulleen osuuskuntien kokouksia koskevan poikkeuslain aikana.
Lue myös
Tiedote: Osuuskunnat maksoivat omistajilleen yli 1,3 miljardia euroa
Osuustoimintayritysten maksamat palautukset jäsenilleen eli omistajilleen ovat nousseet vuodesta 2021 lähtien joka vuosi, eikä 2025 ei ollut poikkeus. Palautusten yhteismäärä nousi jälleen kaikkien aikojen ennätykseen, jo lähes 1,33 miljardiin euroon. Osuuskuntien osuus palautuksista oli miljardin verran ja keskinäisten vakuutusyhtiöiden jatkuvasti kasvava osuus yli 300 miljoonaa euroa.
Keskinäisyys tekee työstä merkityksellisempää – tuore gradu avaa vakuutusyhtiön sisäistä brändäystä
Miksi keskinäinen vakuutusyhtiö on erityisen kiinnostava tutkimuskohde brändäyksen näkökulmasta? Turun yliopiston kauppakorkeakoulun pro gradu -tutkielmassaan Anni Turunen tutki miten sisäistä brändäystä toteutetaan keskinäisessä vakuutusyhtiössä. Hän löysi yhteyden asiakasomistajuuden ja työn merkityksellisyyden välillä. Kysyimme Turuselta, mistä idea tutkimukseen syntyi ja mitä keskinäisyydestä kannattaisi tietää.
Syvennä osuustoimintaosaamistasi – Co-op Network Studies -kurssit sopivat niin luottamushenkilöille kuin työntekijöille
Syksyllä käynnistyy jälleen joukko osuustoimintakursseja, joilla pääsee sukeltamaan osuustoiminnan periaatteisiin,...
PellervoMedia etsii graafista suunnittelijaa
PellervoMedia etsii graafista suunnittelijaa, jonka päätehtävänä on Kodin Pellervon printin ulkoasun suunnittelu ja taitto.
Uusi EU-asiantuntija nimetty Brysselin toimistolle – Riikka Karjalainen aloittaa lokakuussa
MMM Riikka Karjalainen aloittaa lokakuun puolivälissä Pellervon, MTK:n ja SLC:n Brysselin toimistolla EU-asiantuntijana vastuualueenaan kotieläintalous ja osuustoiminta.
