Osuustoiminta huomioidaan kotimaisen omistajuuden raportissa

”Me haluamme, että osuustoiminta säilyy suomalaisessa yhtiörakenteessa.” Näin totesi kansanedustaja Juha Sipilä, kun hänen johtamansa kotimaisen omistajuuden ohjelman -työryhmä luovutti raporttinsa elinkeinoministeri Mika Lintilälle keskiviikkona 24.3.2021. Työryhmän tehtävänä oli tunnistaa keinoja vahvistaa, monipuolistaa ja tasa-arvoistaa yritysten suomalaista omistajuutta.

Raportti tunnistaa ja tunnustaa osuustoiminnan suomalaisen omistajuuden erityisenä mallina ja se tulee huomioida myös yritysten toimintaedellytyksiä kehitettäessä. Sipilä lausui tiedotustilaisuudessa, että meillä on Suomessa paljon osuuskuntamuotoista yrittämistä. ”Se sopii erinomaisesti moneen tilanteeseen erityisesti silloin kun lainsäädännön mukaisestikin voiton tavoittelun sijaan haetaan osuuskunnan jäsenille etuja ja palveluja.” Sipilä tiivisti, että silloin kun lainsäädäntöä kehitetään, osuustoiminta huomioidaan tasapuolisesti muiden yritysmuotojen kanssa.

Kotimaisen omistamisen ohjelmassa esitetään visio suomalaisesta omistajayhteiskunnasta vuonna 2030, jolloin omistajuutta arvostetaan laajasti ja omistaminen koetaan yhteisenä hyvänä.

Osuustoimintakeskus Pellervo ry:n toimitusjohtaja Sami Karhu oli työryhmässä kuultavana lokakuussa 2020.

https://tem.fi/-/raportti-investointien-kasvun-ja-hyvinvoinnin-vahvistamiseksi-tarvitaan-monipuolista-vastuullista-ja-osaavaa-kotimaista-omistajuutta

Jaa artikkeli

Lue myös

Tiedote: Osuuskunnat maksoivat omistajilleen yli 1,3 miljardia euroa

Osuustoimintayritysten maksamat palautukset jäsenilleen eli omistajilleen ovat nousseet vuodesta 2021 lähtien joka vuosi, eikä 2025 ei ollut poikkeus. Palautusten yhteismäärä nousi jälleen kaikkien aikojen ennätykseen, jo lähes 1,33 miljardiin euroon. Osuuskuntien osuus palautuksista oli miljardin verran ja keskinäisten vakuutusyhtiöiden jatkuvasti kasvava osuus yli 300 miljoonaa euroa.

Keskinäisyys tekee työstä merkityksellisempää – tuore gradu avaa vakuutusyhtiön sisäistä brändäystä

Miksi keskinäinen vakuutusyhtiö on erityisen kiinnostava tutkimuskohde brändäyksen näkökulmasta? Turun yliopiston kauppakorkeakoulun pro gradu -tutkielmassaan Anni Turunen tutki miten sisäistä brändäystä toteutetaan keskinäisessä vakuutusyhtiössä. Hän löysi yhteyden asiakasomistajuuden ja työn merkityksellisyyden välillä. Kysyimme Turuselta, mistä idea tutkimukseen syntyi ja mitä keskinäisyydestä kannattaisi tietää.

Tilaa uutiskirje