Venäjän asettamat tuontikiellot iskevät etenkin Valioon

Venäjä julkaisi 7.8.2014 listansa vastapakotteista, jotka kohdistuvat Venäjän vastaisia pakotteita asettaineisiin valtioihin, kuten Suomeen. 

Suomalaisistasuustoimintayrityksistä pakotteet vaikuttavat erityisesti Valioon, jonka viennistä n. puolet suuntaa Venäjälle. Valion Venäjän liikevaihto oli vuonna 2013 378 miljoonaa euroa.

Sianlihan vienti Venäjälle EU:sta on ollut kiellossa jo helmikuusta lähtien, joten kielto ei vaikuta Atrian tai HKScanin toimintaan merkittävästi. Atrian toimintaan pakotteet voivat vaikuttaa Venäjän paikallisessa toiminnassa raaka-aineiden hinnan nousun myötä.

Jaa artikkeli

Lue myös

Osuuskunnat yrittäjyyskasvatuksen ytimessä

Yrittäjyyskasvatus on tärkeä osa opintoja, mutta se ei saa jäädä pelkästään teoriaksi. Todellinen oppi syntyy tekemällä. Suomessa on pitkät perinteet opiskelija- ja oppilaitososuuskunnilla sekä toisella asteella että korkeakouluissa ja tätä vahvuutta kannattaa vaalia. Tällä hetkellä yli 60 oppilaitoksessa on toimiva osuuskunta.

Tilaa uutiskirje