Pellervo-Seuran vuosikokous valitsi uudet jäsenet valtuuskuntaan

Pellervon Päivän yhteydessä 9.4. järjestetty Pellervo-Seura ry:n vuosikokous valitsi jäsenet valtuuskuntaan kaudelle 2014-2017.

Pellervo-Seura ry:n valtuuskunnan jäsenten valinnat:

Pellervon vuosikokous teki valinnat järjestön 25-jäseniseen valtuuskuntaan. Seuraavat erovuorossa olleet valtuuskunnan jäsenet valittiin uudestaan:

Jarmo Juutinen, Osuuskunta ItäMaito
Timo Komulainen, Lihakunta
Reijo Hämäläinen, Etelä-Pohjanmaan Osuuspankki
Timo Saukkonen, Metsäliitto Osuuskunta
Juha Marttila, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Uusina jäseninä valtuuskuntaan valittiin:

Jari Mäkilä, LSO Osuuskunta
Raimo Kielenniva, Osuuskunta Pohjolan Maito
Vesa Arvonen, Suomen vesihuolto-osuuskunnat ry
Jouni Parkkonen, Laitilan Puhelin Osk

Heidän toimikautensa alkaa valinnasta ja päättyy vuoden 2017 vuosikokoukseen.

Lisäksi valtuuskuntaa valittiin uusina jäseniä Pentti Neitola LähiTapiola Pohjoinen Keskinäinen Vakuutusyhtiöstä ja Tuula Merikivi Osuustoiminnan kehittäjät – Coop Finland ry:stä. Pentti Neitolan toimikausi alkaa valinnasta ja päättyy vuoden 2016 vuosikokoukseen. Tuula Merikiven toimikausi alkaa 1.1.2015 ja päättyy vuoden 2016 vuosikokoukseen.

Osuustoiminnan yhteistyöjärjestönä toimivan Pellervo-Seuran valtuuskunnan jäsenet edustavat osuuspankkeja, LähiTapiola-ryhmää, osuustoiminnallista päivittäistavarakauppaa, osuusmeijereitä, osuustoiminnallisia lihataloja, Munakuntaa, kotieläinjalostusta, Metsäliittoa, Finlands Svenska Andelsförbundia, yhteiskuntapalveluita sekä pienosuustoimintaa. Pellervoon kuuluu yli 300 osuustoiminnallista yritystä ja muuta yhteisöä.

Lisätietoja Pellervosta:
valtuuskunnan puheenjohtaja Timo Komulainen, 0440 170 813
toimitusjohtaja Sami Karhu sami.karhu@pellervo.fi, puh. 0400 545 989.

 

Jaa artikkeli

Lue myös

No posts found.