Pellervo-Seuran vuosikokous valitsi uudet jäsenet valtuuskuntaan

Pellervon Päivän yhteydessä 9.4. järjestetty Pellervo-Seura ry:n vuosikokous valitsi jäsenet valtuuskuntaan kaudelle 2014-2017.

Pellervo-Seura ry:n valtuuskunnan jäsenten valinnat:

Pellervon vuosikokous teki valinnat järjestön 25-jäseniseen valtuuskuntaan. Seuraavat erovuorossa olleet valtuuskunnan jäsenet valittiin uudestaan:

Jarmo Juutinen, Osuuskunta ItäMaito
Timo Komulainen, Lihakunta
Reijo Hämäläinen, Etelä-Pohjanmaan Osuuspankki
Timo Saukkonen, Metsäliitto Osuuskunta
Juha Marttila, Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry

Uusina jäseninä valtuuskuntaan valittiin:

Jari Mäkilä, LSO Osuuskunta
Raimo Kielenniva, Osuuskunta Pohjolan Maito
Vesa Arvonen, Suomen vesihuolto-osuuskunnat ry
Jouni Parkkonen, Laitilan Puhelin Osk

Heidän toimikautensa alkaa valinnasta ja päättyy vuoden 2017 vuosikokoukseen.

Lisäksi valtuuskuntaa valittiin uusina jäseniä Pentti Neitola LähiTapiola Pohjoinen Keskinäinen Vakuutusyhtiöstä ja Tuula Merikivi Osuustoiminnan kehittäjät – Coop Finland ry:stä. Pentti Neitolan toimikausi alkaa valinnasta ja päättyy vuoden 2016 vuosikokoukseen. Tuula Merikiven toimikausi alkaa 1.1.2015 ja päättyy vuoden 2016 vuosikokoukseen.

Osuustoiminnan yhteistyöjärjestönä toimivan Pellervo-Seuran valtuuskunnan jäsenet edustavat osuuspankkeja, LähiTapiola-ryhmää, osuustoiminnallista päivittäistavarakauppaa, osuusmeijereitä, osuustoiminnallisia lihataloja, Munakuntaa, kotieläinjalostusta, Metsäliittoa, Finlands Svenska Andelsförbundia, yhteiskuntapalveluita sekä pienosuustoimintaa. Pellervoon kuuluu yli 300 osuustoiminnallista yritystä ja muuta yhteisöä.

Lisätietoja Pellervosta:
valtuuskunnan puheenjohtaja Timo Komulainen, 0440 170 813
toimitusjohtaja Sami Karhu sami.karhu@pellervo.fi, puh. 0400 545 989.

 

Jaa artikkeli

Lue myös

Mari Kokko Osuustoimintakeskus Pellervon uudeksi toimitusjohtajaksi

Elinkeinoministeri Mika Lintilän erityisavustaja Mari Kokko on valittu Osuustoimintakeskus Pellervon ja Pellervo Median uudeksi toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävissään syyskuun 1. päivä. Päätöksen toimitusjohtajanimityksestä teki Pellervon valtuuskunta kokouksessaan Helsingin Pasilassa tiistaina 28. kesäkuuta.

Tietosuoja-asetusten hallintakeskus

Sivuston evästeet

Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, joita verkkosivustot tallentavat tietokoneellesi tai mobiililaitteellesi, kun käyt sivustolla. Evästeet tallentavat erilaisia tietoja laitteestasi; esimerkiksi selaimen kielen, laitteen sijainnin ja tekniset ominaisuudet.

Evästeitä ei käytetä henkilöllisyyden tunnistamiseen, evästeitä käytetään ainoastaan edellä kuvattuun tarkoitukseen.

PHPSESSID, wordpress_test_cookie, tk_tc, tk_ai, gdpr[consent_types], gdpr[allowed_cookies]

Google Analytics -evästeet

Käytämme Google Analytics -ohjelmaa kerätäksemme tietoja siitä, miten sivustoa käytetään ja miten voimme parhaiten tarjota käyttäjille heidän tarvitsemiaan tietoja.

_ga, _gid
_ga, _gid