Osuuskuntalähettiläät

Osuuskuntalähettiläät ovat kokeneita ammattilaisia eri osuuskunnista ja järjestöistä. He jakavat tietoa ja kokemuksia osuuskunnasta yritysmuotona, tuoden arvokasta näkökulmaa ja syvällistä ymmärrystä osuustoiminnasta.

Osuuskuntalähettiläät ovat käytettävissä:

  • Luennoimaan osuuskunnista ja osuustoiminnasta
  • Jakamaan käytännön kokemuksia oman osuuskuntansa toiminnasta ja samalla yritysmuodosta
  • Vastaamaan kysymyksiin osuuskunnista ja niiden toiminnasta

Lähettiläiden esittely ja osaamisalueet

Matti Ketola

Yritysasiantuntija
Pellervo

-osuuskunnan perustaminen
-osuuskuntayrittäjyys
-osuustoiminta Suomessa
-opiskelijaosuustoiminta

matti.ketola@pellervo.fi

suomi, englanti

Uusimaa, Etä

Kari Huhtala

Osuustoimintajohtaja
Pellervo

-osuuskuntien hallinto ja johtaminen
-osuustoiminnan identiteetti
-osuuskuntatutkimus
-osuuskunnat yleensä

kari.huhtala@pellervo.fi

suomi, englanti, ruotsi

Kainuu, Uusimaa, Etä

Mari Kokko

Toimitusjohtaja
Pellervo

-osuuskunnat yhteiskunnallisena ilmiönä

mari.kokko@pellervo.fi

suomi, englanti

Uusimaa, Etä

Hanna Muukka

Vastuullisuusasiantuntija
Pellervo

-osuustoiminta vastuullisena yritysmuotona

hanna.muukka@pellervo.fi

suomi, englanti

Uusimaa, Etä

Jarmo Hänninen

Yritysneuvonnan kehittämispäällikkö
Pellervo, Yhteiskunnallisten yritysten osaamiskeskus

-osuuskunta yhteiskunnallisena yrityksenä
-työosuuskunnat

jarmo.hanninen@pellervo.fi

suomi, englanti

Pohjois-Savo, Etä

Maija Hakala

Viestintäpäällikkö
Pellervo

-osuustoiminta Suomessa
-osuuskunnat

maija.hakala@pellervo.fi

suomi, englanti

Uusimaa, Etä

Anne Ekonoja

Lakiasiainjohtaja
Pellervo

-osuuskuntajuridiikka
-osuuskunta yritysmuotona

anne.kontkanen@pellervo.fi

suomi, englanti

Uusimaa, Etä

Risto Lahti

Toimitusjohtaja
Itikka osk ja Lihakunta

-tuottajaosuustoiminta
-osuustoiminta yleisesti

risto.lahti@atria.com

suomi, englanti

Etelä-Pohjanmaa, Pohjanmaa, Etä

Pasi Ruuskanen

Viestintäjohtaja
Osuuskauppa Arina

-osuuskauppa yritysmuotona
-kuluttajaosuustoiminta
-asiakasomistajuus
-vuorovaikutus omistajahallinnon ja asiakasomistajien kanssa

pasi.ruuskanen@sok.fi

suomi, englanti

Pohjois-Suomi, Etä

Petri Vähä

Viestintäjohtaja
Pohjois-Karjalan Osuuskauppa

-osuustoiminta
-vastuullisuus
-viestintä ja markkinointi

petri.vaha@sok.fi

suomi, englanti

Pohjois-Karjala

Pohjolan OP

Yhteyshenkilö markkinointiasiantuntija Heidi Vakkuri

-osuustoiminta
-pankkipalvelut
-taloustaidot
-pankin lakipalvelut

heidi.vakkuri@op.fi

suomi, englanti

Oulu, Rovaniemi, Tornio, etänä koko toiminta-alue.

Harri Tuomi

Toimitusjohtaja
Satakunnan Osuuskauppa

-osuustoiminta
-osuuskauppa

harri.tuomi@sok.fi

suomi

Satakunnan Osuuskaupan toiminta-alue

Tommi Viitamies

Toimitusjohtaja
Osuuskunta Lilith

-työosuuskunta yrityksenä ja työnantajana jäsenen näkökulmasta

tommi@lilith.fi

suomi, ruotsi, englanti

Pääkaupunkiseutu, Etä

Netta Norro

Yhteyspäällikkö
Osuuskunta Lilith

-luovan alan toiminnan konseptointi ja kehittäminen
-yhteisötyö
-sisäinen ja ulkoinen viestintä
-tapahtumat ja koulutukset

netta@lilith.fi

suomi, englanti

Pääkaupunkiseutu, Etä

Satu Niemelä

Vastuullisuusjohtaja
Osuuskunta Tradeka

-osuustoiminta
-jäsenedut ja jäsenten vaikuttamisväylät
-vastuullisuus

satu.niemela@tradeka.fi

suomi

Pääkaupunkiseutu, Länsi-Uusimaa, Etä

Perttu Puro

Toimitusjohtaja
Osuuskunta Tradeka

perttu.puro@tradeka.fi

suomi

Pääkaupunkiseutu, Etä

Alexander Mäki-Rahko

Kehitysjohtaja
Etelä-Pohjanmaan Osuuskauoppa

alexander.maki-rahko@sok.fi

-"kuluttaja" osuustoiminnan näkökulmasta
-kauppa, matkailu- ja ravitsemuskauppa

suomi, englanti, ruotsi

Etelä-Pohjanmaa, Pohjanmaa, Etä

Jussi Linnaranta

Hallituksen puheenjohtaja
Metsäliitto Osuuskunta

jussi.linnaranta@metsagroup.com

suomi

Pohjois-Savo, Keski-Suomi, Pohjois-Karjala, Uusimaa, Etä

Petri Pitkänen

Johtaja
LähiTapiola

petri.pitkanen@lahitapiola.fi

-LähiTapiola
-keskinäisyys
-osuustoiminta
-finanssiala
-Pellervo
-liiketoimintajohtaminen

suomi

Uusimaa, Etä

Suvi Honkanen

Hallituksen jäsen
LähiTapiola Savo

-keskinäinen yhtiö
-kuluttajaosuuskunta
-omistajahyöty
-omistajatahto

suvihonkanen@windowslive.com

suomi

Koko Suomi, etä

Hannu Väänänen

Toimitusjohtaja
Savonlinnan BLC-osuuskunta

hannu.vaananen@blc.fi

-osuuskunta
-talous
-liiketoiminnan kehittäminen
-strategia

suomi, englanti

Itä-Suomi

Juha Kivelä

Toimitusjohtaja
Pohjois-Karjalan Osuuskauppa

juha.kivela@sok.fi

-osuuskunta yritysmuotona
-osuuskunnan johtaminen

suomi

Itä-Suomi, Etä

Anu Puusa

Professori
Itä-Suomen yliopisto

-osuustoiminnan historia
-osuustoiminnan idea
-osuuskunnan johtamisen erityispiirteet
-osuuskunnan hallinto
-osuuskunnan kaksoisluonne
-arvot ja periaatteet
-kansainvälinen osuustoiminta

anu.puusa@uef.fi

suomi, englanti

Joensuu, etä

Veikko Kemppi

toimitusjohtaja
LSO Osuuskunta

-tuottajaosuustoiminta

veikko.kemppi@lso.fi

suomi

Satakunta, Varsinais-Suomi, Etä

Juha Murto-Koivisto

Toimitusjohtaja
Osuuskunta Maitokolmio

juha.murto-koivisto@maitokolmio.fi

-osuuskunta yritysmuotona
-osuuskunnan johtamien
-tuottajaosuustoiminta

suomi

Keski-Pohjanmaa

Marko Puhto

Toimitusjohtaja
Osuuskunta Pohjolan-Maito

marko.puhto@valio.fi

-tuottajaosuustoiminta
-maidontuotanto

suomi

Haapavesi, Oulu, etä

Ilpo Lukkarinen

Toimitusjohtaja
Osuuskunta Maitosuomi

ilpo.lukkarinen@valio.fi

-Osuuskunta vrt. muut yritysmodot
-tuottajaosuustoiminta
-osuustoiminnan periaatteet
-osuuskunna hallinton

suomi

Pohjois-Karjala, Kainuu, Pohjois-Savo, Keski-Suomi, etä

Martin Nordell

KTT, Työelämäprofessori
Åbo Akademi

mnordell@abo.fi

-Euroopan viiniosuuskunnat
-osuuskuntien rooli ilmastonmuutoksessa

ruotsi, suomi, englanti

Koko Suomi, Etä

Eliisa Troberg

Työelämäprofessori
Turun yliopiston kauppakorkeakoulu

eliisa.troberg@utu.fi

-Osuuskunnan erityispiirteet ja niiden vaikutukset johtamiseen
-opiskelijaosuustoiminta

suomi, englanti

pääkaupunkiseutu, Turku

Ota yhteyttä

Haluatko osuuskuntalähettilään vieraaksi oppilaitokseesi tai tapahtumaasi? Ota yhteyttä sopivaan osuuskuntalähettilääseen sähköpostitse.

Lähettiläspankkiin liittyvissä asioissa olethan yhteydessä yritysasiantuntija Matti Ketolaan, matti.ketola@pellervo.fi, 040 832 1620