DAVA Foods laajenee Norjaan

Pohjoismaiden kananmuna-alan markkinajohtaja DAVA Foods, joka kuuluu Danish Agro konserniin, on ostanut 70,3% Norjalaisesta Eggprodukter AS:stä. Suomessa DAVA Foods –ryhmään kuuluu Munakunnan puoliksi omistama DAVA Foods Finland Oy.
Eggprodukter AS valmistaa ja markkinoi pastöroituja kananmunavalmisteita ja keitettyjä kananmunatuotteita  Norjassa ja sen markkinaosuus on 15-20%. Yhtiön liikevaihto vuonna 2015 oli 5,5 M€.
Jaa artikkeli

Lue myös

Osuuskuntien hyvät teot esiin – 2025 on kansainvälinen osuustoiminnan vuosi

Keräämme ja nostamme esiin suomalaisten osuustoimintayritysten hyviä tekoja – tekoja, jotka hyödyttävät niin jäseniä, paikallisyhteisöjä kuin koko yhteiskuntaa. Tällaisia tekoja voivat olla esimerkiksi nuorten harrastusten tukeminen, turvallisuutta parantavat kampanjat, luonnon monimuotoisuutta edistävät ohjelmat tai valokuituyhteyksien tuominen harvaan asutuille alueille.

Tilaa uutiskirje