Perustaisinko osuuskunnan? – infoilta

Päivämäärä:

Aika: 27.8.2015 klo 17-19
Paikka:
Simonkatu 6, Helsinki (Forumin vieressä)
Verkossa: Ilta on katsottavissa myös verkkossa osoitteessa: https://plus.google.com/events/cv4um9r7imqfcobuforsd46hq6g  (jos haluat kysyä kysymyksiä tilaisuuden aikana, kirjaudu tapahtumaan linkin Google Hangouts-palvelun kautta)
Kenelle
: osuuskunnan perustamista suunnittelevat, muut osuustoiminnasta kiinnostuneet. Mukaan mahtuu 25 osallistujaa.

Oletko kiinnostunut osuuskunnan perustamisesta ja osuustoiminnasta liiketoimintamallina? Tule mukaan infoiltaan kuulemaan tästä yhteisyrittäjyyteen perustuvasta yrittämisen muodosta!

Ohjelmassa:

  • Osuuskunta, yhteisyrittäjyyden erityinen muoto, Osuustoimintajohtaja Kari Huhtala, Pellervo
  • Alkavan osuuskunnan kysymyksiä ja vastauksia, Talouspäällikkö Juhani Lehto, Pellervo
  • Osuuskunnan säännöt ja niiden laadinta, Lakiasiainjohtaja Anne Kontkanen, Pellervo
  • Liikeideasta osuuskunnan perustamiseen, Osuustoimintajohtaja Kari Huhtala, Pellervo

Tilaisuuden alussa on pohjustukset (n. klo 18 asti) ja jälkimmäisellä puoliskolla keskustelua.

Saat tilaisuudesta mukaasi myös tietopaketin osuustoiminnasta. Osuuskunnan perustajan opas on saatavilla verkossa osoitteessa http://perustajanopas.pellervo.fi, sitä kannattaa katsella jo ennakkoon.

Ilmoittautuminen

*infoillan seuraaminen verkossa ei vaadi ilmoittautumista

    Nimi (pakollinen)


    Paikkakunta (pakollinen)


    Sähköposti (pakollinen)


    Puhelinnumero (pakollinen)

    Onko sinulla joitain ennakkokysymyksiä osuuskunnan perustamiseen tai tilaisuuteen liittyen? Kirjoita ne alapuolelle.

    Sähköpostiosoitettani saa käyttää Pellervo-Seuran osuuskuntiin ja osuustoimintaan liittyvään tiedotukseen.

    Jaa artikkeli

    Lisää tapahtumia

    Osuuskuntien nuoret vaikuttajat – koulutus- ja verkostoitumistapahtuma

    Pellervo ja PI-johtamiskoulu järjestävät ensimmäistä kertaa osuustoiminnallisten yritysten hallinnossa toimiville nuorille tarkoitetun koulutus- ja verkostoitumistapahtuman. Tapahtuma on suunnattu enintään 40 vuotiaille edustajiston, hallintoneuvoston tai hallituksen jäsenille, jotka haluavat syventää osaamistaan ja verkostoitua muiden nuorten vaikuttajien kanssa. Mukaan otetaan enintään 25 osallistujaa.​ Koulutuksessa käsitellään mm. osuuskuntaa yrityksenä ja jäsenyhteisönä, julkista taloutta, yritysten alueellista vaikuttavuutta sekä tutustutaan eduskunnan

    Tilaa uutiskirje