Pellervon Aamu Goes International: Kv-teemasta keskustelemassa Puusa, Linnainmaa ja Saarikoski 29.10. klo 9

Päivämäärä:

 

Suomalainen osuustoiminta on upeasti edustettuna kolmen merkittävän hanainvälisen osuustoimintaforumin hallituksessa – Tiina Linnainmaa tuottajaosuuskuntien Cogecassa, Marjaana Saarikoski kansainvälisen osuustoiminnan kattojärjestö ICA:ssa ja Anu Puusa sen alajärjestö Cooperatives Europessa.

Mikä on näiden järjestöjen anti suomalaiselle osuustoiminnalle? Mitä me voisimme ottaa opiksi maailmalta? Mitä vinkkejä kansainvälisestä osuustoiminnasta voisi poimia kotimaiseen ajatteluun?

Tule kuulemaan ja keskustelemaan!

Ilmoittaudu

Jaa artikkeli

Lisää tapahtumia

Osuuskuntien nuoret vaikuttajat – koulutus- ja verkostoitumistapahtuma

Pellervo ja PI-johtamiskoulu järjestävät ensimmäistä kertaa osuustoiminnallisten yritysten hallinnossa toimiville nuorille tarkoitetun koulutus- ja verkostoitumistapahtuman. Tapahtuma on suunnattu enintään 40 vuotiaille edustajiston, hallintoneuvoston tai hallituksen jäsenille, jotka haluavat syventää osaamistaan ja verkostoitua muiden nuorten vaikuttajien kanssa. Mukaan otetaan enintään 25 osallistujaa.​ Koulutuksessa käsitellään mm. osuuskuntaa yrityksenä ja jäsenyhteisönä, julkista taloutta, yritysten alueellista vaikuttavuutta sekä tutustutaan eduskunnan

Tilaa uutiskirje