Vesihuoltolaki ja kriittisen infran omistajuuskysymykset – käyttäjäomisteiset vesiosuuskunnat turvaamassa vesihuollon tulevaisuutta

Päivämäärä:

Mikä merkitys omistajuudella on vesihuollon turvallisuudessa, kohtuuhintaisuudessa ja huoltovarmuudessa? Näitä kysymyksiä tarkastellaan eduskunnan osuustoimintaryhmän ja Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervon järjestämässä keskustelutilaisuudessa Eduskunnan Pikkuparlamentin Kansalaisinfossa osoitteessa Arkadiankatu 3, Helsinki torstaina 20.2. klo 9–10.

Maa- ja metsätalousministeriön johdolla vuonna 2020 käynnistetyn kansallisen vesihuoltouudistuksen tavoitteena on varmistaa turvallinen ja laadukas vesihuolto sekä edistää vesihuollon energia- ja resurssitehokkuutta. Uudistuksen keskiössä on myös vesihuoltolaitosten taloudellisten ja osaamisresurssien turvaaminen, jotta ne pystyvät tarjoamaan toimintavarmoja ja kohtuuhintaisia palveluita.

Lain voimaantulon jälkeen ei saisi enää perustaa muita kuin kunnan omistuksessa olevia vesihuoltolaitoksia ja tukkuvesihuoltolaitoksia tai käyttäjäomisteisia vesihuolto-osuuskuntia.

Tilaisuudessa tarkastellaan, miten vesihuoltolain uudistus ja omistajuuskysymykset vaikuttavat tulevaisuuden vesihuoltoon. Erityisesti pohditaan käyttäjäomisteisten vesiosuuskuntien roolia:

  • Miksi paikallinen ja käyttäjien omistama malli on parhaimmillaan turvallinen ja kestävä ratkaisu kriittisen infrastruktuurin ylläpitoon, mutta toisaalta tikittävä aikapommi, jos erilaisiin haasteisiin ei puututa?
  • Mitä eroa on kunnan ja osuuskunnan omistamalla vesihuoltolaitoksella?
  • Lisäksi keskustellaan, miten yhteistyö ja omistajien sitoutuminen voivat vahvistaa vesihuollon toimintavarmuutta.

Ohjelma ja puhujat:

  • Avaus, Petri Honkonen, kansanedustaja, eduskunnan osuustoimintaryhmän puheenjohtaja
  • Vesihuoltolain uudistus ja sen tavoitteet, Vilja Klemola, lainsäädäntöneuvos, maa- ja metsätalousministeriö
  • Käyttäjäomisteiset vesiosuuskunnat – paikallisuus, yhteistyö ja yhteisöllisyys ratkaisuna vesihuollon tulevaisuuden haasteisiin, Vesa Arvonen, puheenjohtaja, Suomen Vesihuolto-osuuskunnat ry

Tilaisuus on avoin kaikille teemasta kiinnostuneille.

Ilmoittautuminen tilaisuuteen

Tilaisuuden FB-tapahtuma.
Tilaisuuden LinkedIn-tapahtuma.

Jaa artikkeli

Lisää tapahtumia

EU komission tilaisuus: Euroopan vaurautta ja teollista muutosta edistämässä – osuuskunnat muutoksen ajureina

Cooperatives Europe järjestää Brysselissä yhteistyössä Euroopan komission ja CECOPin kanssa osuustoimintakonferenssin. Tilaisuus on osa YK:n kansainvälistä osuustoimintavuotta 2025 ja sen tavoitteena on osoittaa, miksi osuuskuntamalli on tärkeä oikeudenmukaisen ja vahvan talouden rakentamisessa. Myös Euroopan komissio on sitoutunut edistämään osuustoimintamallia. Teemalla ”Euroopan vaurautta ja teollista muutosta edistämässä: osuuskunnat muutoksen ajureina” konferenssi kokoaa yhteen tutkijoita, käytännön toimijoita

Yhteiskunnallisten yritysten osaamiskeskus järjestää keväällä 2025 yritysneuvojille suunnatun verkkovalmennuksen Luovien alojen osuuskunnat ja yhteiskunnalliset yritykset Aika: to 20.3.2025 klo 9-11 (Teams) Valmennuksessa perehdytään luovien alojen osuuskuntien ja yhteiskunnallisten yritysten liiketoimintaan, sen kehittämiseen ja neuvontaan. Asiantuntijoina toimivat Petri Katajarinne CreaCoop-hankkeesta Humanistisesta ammattikorkeakoulusta ja yritysneuvoja Ville Tolvanen Business Espoosta. Lisätietoja valmennuksista antaa Jarmo Hänninen, jarmo.hanninen@pellervo.fi tai puh. 040 766 0236. Linkki ilmoittautumiseen: Yritysneuvojien valmennus

Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervon vuosikokous

Pellervon vuosikokous järjestetään samana päivänä Pellervon Päivän kanssa 2.4. klo 10. Vuosikokous pidetään tapahtumapaikan naapurissa Maalaistentalossa osoitteessa Simonkatu 6. Jäsenet saavat vuosikokouskutsun maaliskuun alussa. Tilojen rajallisuuden vuoksi vain jäsenyhteisöjen edustajat voivat osallistua vuosikokoukseen.  

Pellervon Päivä 2025

Pellervon Päivän 2025 teemana on: Osuuskuntien uusi aika! Arvopohjaisuus ja kiinnostus yritysten yhteiskunnallista roolia kohtaan ovat kasvaneet, ja vaatimus kohti kestävää ja uudistavaa taloutta voimistuu. Tämä avaa osuustoiminnalle mahdollisuuden erottua ja toimia jopa muutosjohtajana, sillä osuuskuntien ytimessä on kestävyys, kohtuullisuus ja yhteisöllisyys. Pellervon Päivässä haluamme keskustella siitä, miten nämä arvot näkyvät yritystoiminnassa ja ottavatko osuuskunnat

Tilaa uutiskirje