Osuustoiminnan tutkimusseminaari 2019

Päivämäärä: –

Helsingin yliopiston Ruralia-instituutti järjestää vuosittaisen Osuustoiminnan tutkimusseminaarin torstaina ja perjantaina 16. – 17.5.2019 Mikkelissä Kyyhkylän Kartanossa Saimaan rannalla.

Seminaarin ensimmäisenä päivänä esitellään laajasti osuustoiminnan soveltuvuutta eri aloille (esim. sote, asunto-osuuskunnat, keskinäiset yhtiöt, alusta-osuuskunnat, jne.). Päivä on varattu monitieteisille, suomenkielisille tutkimusesityksille.

Toisen, osin englanninkielisen päivän pääteemana on osuuskuntaoikeus, ja näkökulmaa aiheeseen tuodaan myös Suomen ulkopuolelta.

Lisätiedot ja ilmoittautuminen Ruralia-instituutin kotisivuilla.

Jaa artikkeli

Lisää tapahtumia

Pellervon Aamu: Miten Suomen taloudella menee?

–

Onko Suomen talous vihdoin kääntymässä parempaan? Kasvu on käynnistynyt varovasti, mutta työllisyys, velkaantuminen ja maailmantalouden epävarmuus pitävät talousnäkymät haastavina. Jo perinteeksi muodostuneessa Pellervon Aamussa PTT:n toimitusjohtaja Markus Lahtinen keskustelee Pellervon toimitusjohtaja Mari Kokon kanssa  ajankohtaisista talousluvuista ja -ennusteista. Samalla pohditaan, mitä nämä näkymät tarkoittavat suomalaisille yrityksille ja millaisen talouden seuraava hallitus perii ja millaisia ratkaisuja

Tilaa uutiskirje