POP-ryhmässä tapahtumassa kolme sulautumista

POP-Pankki -ryhmä tiedotti, että sen yhteenliittymässä on tehty tämän vuoden syyskuun alkuun mennessä päätökset yhteensä kolmesta pankkifuusiosta.

Hannulan Osuuspankki on sulautumassa Konneveden Osuuspankkiin. Sulautumisen suunniteltu rekisteröintiajankohta on 30.9.2020. 

Sievin Osuuspankki sekä Tiistenjoen Osuuspankki sulautuvat Pohjanmaan Osuuspankkiin. Sulautumisten suunniteltu rekisteröintiajankohta on 1.10.2020.

Kyrönmaan Osuuspankki sulautuu Lapuan Osuuspankkiin. Tämän sulautumisen suunniteltu rekisteröintiajankohta on 30.11.2020. Sulautumisen jälkeen pankin nimi on Lakeuden Osuuspankki.

Jaa artikkeli

Lue myös

Osuustoimintajohtajat vaativat: Osuuskunnat osaksi opetusta – talouskasvatus on vajavaista ilman niitä

Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervo luovutti tänään eduskunnassa yhdessä jäsentensä kanssa vetoomuksen tiede- ja kulttuuriministerille Talvitielle sekä eduskuntaryhmien edustajille: nykyinen talous- ja yrittäjyysopetus antaa nuorille vajavaisen kuvan taloudesta. Vaikka yli 90 % suomalaisista on jäseninä osuuskunnissa ja keskinäisissä yhtiöissä, vain kolmasosa tuntee yritysmallin.

Osuuskunnat vahvoilla Suomen houkuttelevimpien työnantajien 2025-listoilla

Vuoden 2025 Universumin työnantajatutkimus paljastaa, että osuustoiminnalliset yritykset menestyvät erinomaisesti suomalaisilla työmarkkinoilla. Tutkimus mittaa vuosittain erikseen eri alojen korkeakouluopiskelijoiden sekä ammattilaisten käsityksiä ihannetyönantajista. Kaupallisen alan asiantuntijoiden kärkikaksikko pysyi muuttumattomana: ykkösenä OP-Ryhmä ja toisena S-Ryhmä.

Osuuskunnat yrittäjyyskasvatuksen ytimessä

Yrittäjyyskasvatus on tärkeä osa opintoja, mutta se ei saa jäädä pelkästään teoriaksi. Todellinen oppi syntyy tekemällä. Suomessa on pitkät perinteet opiskelija- ja oppilaitososuuskunnilla sekä toisella asteella että korkeakouluissa ja tätä vahvuutta kannattaa vaalia. Tällä hetkellä yli 60 oppilaitoksessa on toimiva osuuskunta.

Tilaa uutiskirje