Luonnos hallituksen esitykseksi yhteisöjen elinkeinotulon ja yhteisöjen varojenjaon verotusta koskevien säännösten muuttamisesta julkaistu

Valtiovarainministeriö julkaisi 15.10. luonnoksen hallituksen esityksestä eduskunnalle, elinkeinotulon ja yhteisöjen varojenjaon verotusta koskevien säännösten muuttamisesta.

Luonnoksessa ehdotetaan muutoksia mm. osuuskunnan ylijäämän jaon vähennyskelpoisuuteen ja jaetun ylijäämän verotukseen.

Luonnos on luettavissa valtiovarainministeriön verkkosivuilta.

Jaa artikkeli

Lue myös

Pellervo: Osuuskuntien rooli esiin maaseutupolitiikassa

Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervo on antanut lausuntonsa valtioneuvoston luonnokseen maaseutupoliittiseksi selonteoksi eduskunnalle. Lausunnossa korostetaan, että osuuskunnat ovat koko Suomessa merkittäviä työllistäjiä, investoijia, yrittäjyyden edistäjiä, palvelujen tuottajia ja yhteisöllisyyden rakentajia.

Osuuskuntien hyvät teot esiin – 2025 on kansainvälinen osuustoiminnan vuosi

Keräämme ja nostamme esiin suomalaisten osuustoimintayritysten hyviä tekoja – tekoja, jotka hyödyttävät niin jäseniä, paikallisyhteisöjä kuin koko yhteiskuntaa. Tällaisia tekoja voivat olla esimerkiksi nuorten harrastusten tukeminen, turvallisuutta parantavat kampanjat, luonnon monimuotoisuutta edistävät ohjelmat tai valokuituyhteyksien tuominen harvaan asutuille alueille.

Tilaa uutiskirje