Miksi osuuskunta? Oikean yritysmuodon valinta -webinaarin tallenne nyt saatavilla

22. lokakuuta 2024 järjestetyssä webinaarissamme lakiasianjohtaja Anne Ekonoja ja vastuukoordinaattori Jarmo Hänninen syvensivät ymmärrystä osuuskuntamuodosta ja sen eroista osakeyhtiöön verrattuna.

Ekonoja käsitteli yritysmuotojen vertailua lakinäkökulmasta, tuoden esiin keskeiset erot ja yhtäläisyydet osuuskunnan ja osakeyhtiön välillä. Hänninen puolestaan valotti yritysmuodon valintaa liiketoiminnan näkökulmasta ja esitteli erilaisia osuuskuntatyyppejä sekä niiden hyötyjä eri liiketoimintamalleissa.

Jaa artikkeli

Lue myös

Osuuskuntien tulos ja tarkoitus – miten mitata yhteistä hyvää? Pellervon Aamun tallenne

Pellervon Aamussa 20.11. avattiin Osuustoiminnan Vuosikirjan kokoamia talouslukuja ja keväällä 2025 tehdyn osuuskuntakyselyn tuloksia sekä keskusteltiin miten osuuskuntien ja keskinäisten yhtiöiden osuustoiminnallista tulosta voidaan mitata ja tuoda näkyväksi.Keskustelemassa väitöskirjatutkija ja Osuustoiminta-lehden yritysanalyytikko Pasi Saarnivaara sekä Pellervon toimitusjohtaja Mari Kokko.

Tilaa uutiskirje