ViljaTavastia Osuuskunta Pellervon uudeksi jäseneksi

Viljanvälitykseen keskittyneen osuuskunta ViljaTavastian jäsenhakemus on saanut Osuustoimintakeskus Pellervon hallituksen hyväksynnän. Osuuskunnan tavoitteena on toimia viljantuottajien markkinakanavana, yhteistyömuotona ja myös vahvistaa viljelijöiden neuvotteluasemaa markkinoilla. Missiona on laadukkaan kotimaisen viljantuotannon turvaaminen.

ViljaTavastia välitti viime tilikaudella 29 miljoonaa kiloa viljaa lähinnä kotimaisen teollisuuden tarpeisiin. Sekä välitetyn viljan kuin jäsentenkin määrä on viime vuosina tasaisesti kasvanut: nyt mukana on 523 viljatuottajaa, -yhtymää tai yhteisöä.

Osuuskunta perustettiin 2016 Hämeenlinnassa, jolloin mukaan lähti 134 tuottajaa. Pellervo on ollut apuna osuuskunnan sääntöjen kehittämisessä. Nyt ViljaTavastialla on jo jäseniä kaikkialta Suomesta.

www.viljatavastia.fi

Jaa artikkeli

Lue myös

Osuuskuntien hyvät teot esiin – 2025 on kansainvälinen osuustoiminnan vuosi

Keräämme ja nostamme esiin suomalaisten osuustoimintayritysten hyviä tekoja – tekoja, jotka hyödyttävät niin jäseniä, paikallisyhteisöjä kuin koko yhteiskuntaa. Tällaisia tekoja voivat olla esimerkiksi nuorten harrastusten tukeminen, turvallisuutta parantavat kampanjat, luonnon monimuotoisuutta edistävät ohjelmat tai valokuituyhteyksien tuominen harvaan asutuille alueille.

Tilaa uutiskirje