HKScan ja Gasum suunnittelevat yhteistyössä Huittisten biokaasulaitoksen syötteen vaihtamista lantapohjaiseksi

Gasum suunnittelee yhteistyössä HKScanin kanssa Huittisten biokaasulaitoksen syötteen vaihtamista lantapohjaiseksi. Laitos käyttäisi biokaasun tuotannon pääasiallisena raaka-aineena seudun sian- ja karjanlantaa. HKScanin sianlihan sopimustuottaja Emomylly Oy on myös sitoutunut mukaan hankkeeseen yhtenä monista HKScanin sopimuskumppaneista.

Gasum ja HKScan suunnittelevat yhdessä Gasumin nykyisen Huittisten biokaasulaitoksen muuntamista teollisen mittakaavan kokoluokan lantalaitokseksi. Laitos olisi Suomen ensimmäinen teollisen kokoluokan lantaa pääasiallisena raaka-aineenaan käyttävä biokaasulaitos. Laitos hyödyntäisi raaka-aineenaan 60 000 tonnia erilaisia syötteitä, josta noin 50 000 tonnia koostuisi erilaisista lannoista ja maatalouden sivuvirroista. Laitoksen perussuunnittelu valmistuu vuoden vaihteessa ja laitos olisi valmis vastaanottamaan lantapohjaisia syötteitä syksyllä 2021.

Gasum vastaa, seudullisessa kiertotaloushankkeessa, Huittisten biokaasulaitoksen investoinnista ja operoinnista, HKScan on mukana suunnittelemassa sopimusmaatilojensa kanssa lantapohjaisten syötteiden saatavuutta. HKScanin sianlihan sopimustuottaja Emomylly Oy on myös sitoutunut mukaan hankkeeseen yhtenä monista HKScanin sopimuskumppaneista. Valmistuessaan biokaasulaitos tuottaisi seudun maataloudelle paikallisia luomukierrätyslannoitteita ja uusiutuvaa biokaasua.

”Biokaasulaitoshankkeemme on tärkeä seudullinen kiertotaloushanke, jonka tavoitteena on parantaa alueellista ravinnetasapainoa ja vähentää ravinnevalumia Itämereen. Oikein kohdennetulla lannoitetarjonnalla maatalous voi vähentää mineraalisten ja fossiilisten lannoitteiden käyttöä. Investointipäätös voidaan tehdä perussuunnittelun valmistuttua. Yhteistyö HKScanin sekä seudulla toimivan Emomyllyn kanssa on tärkeää,” kertoo Ari Suomilammi Gasumin Suomen kiertotalousjohtaja.

”Biokaasulaitoshanke on konkreettinen esimerkki kiertotaloudesta ja Itämeren suojelusta, jonka ansiosta sianlannan arvokkaat ravinteet saadaan talteen ja ne voidaan toimittaa ravinnealijäämäisille kasvinviljelytiloille. Lannankäsittely biokaasulaitoksessa pienentää sianlihantuotannon hiilijalanjälkeä suoraan yli 12 %. Haluamme olla mukana kehittämässä tulevaisuuden lihantuotannon ratkaisuja. On hienoa jatkaa lantapilottimme suunnittelutyötä yhdessä Gasumin kanssa,” painottaa Ulf Jahnsson, HKScanin alkutuotannon strategisista hankkeista vastaava johtaja.

”On hienoa, että suurikokoisen lantapilottimme suunnittelutyö jatkuu yhdessä Gasumin ja HKScanin kanssa ja voimme yhdessä edistää entistäkin tehokkaampaa ravinteiden kierrättämistä. Hankkeen avulla mm. selvitämme, olisiko kierrätysravinteita mahdollista viedä taloudellisesti kestävällä tavalla kotieläinintensiiviseltä alueelta kasvinviljelyintensiiviselle. Tämä on yksi konkreettinen esimerkki Itämeren suojelutyöstä. Haluamme panostaa sianlihantuotannon ympäristövaikutusten minimointiin ja haluamme olla myös jatkossa kehittämässä tulevaisuuden ratkaisuja” kertoo Emomyllyn Heikki Sampolahti.

Lähde: Cision

Business Finland on myöntänyt biokaasulaitoshankkeelle 537 350 euroa energiatukea.

Jaa artikkeli

Lue myös

Luontokadon pysäyttäminen vaatii suuryrityksiltä ja finanssialalta välittömiä toimia – OP Ryhmä julkaisee tiekartan luonnon monimuotoisuuden edistämiseksi

Suuryritykset ovat alkaneet kiinnittää huomiota luontokadon pysäyttämiseen, selviää OP:n Suuryritystutkimuksesta. Edistääkseen luonnon monimuotoisuutta sekä paikallisesti että asiakasvaikutustensa osalta OP Ryhmä julkaisee luonnon monimuotoisuuden tiekartan. Tiekartta on osa OP Ryhmän vastuullisuusohjelman toteutusta ja sisältää toimenpiteet, joilla luonnon monimuotoisuutta edistetään OP Ryhmässä lähivuosina.

Metsä Groupin Kuura-tekstiilikuitu sai tärkeän tunnustuksen vastuullisuusarvioinnissa

Metsä Groupin Äänekosken biotuotetehtaan havusellusta valmistettu Kuura-tekstiilikuitu saavutti "Green Shirt” -luokituksen voittoa tavoittelemattoman ympäristöjärjestö Canopyn auditoinnissa. Järjestön vuosittainen Hot Button Ranking -luokitus on vakiintunut työkalu, jota käytetään globaalissa tekstiili- ja muotiteollisuudessa arvioitaessa puupohjaisten tekstiilikuitujen vastuullisuutta.

S-ryhmä kehittää vesivastuutyötään – Yritysten yhteinen vesihanke käynnistyy ennätyskuivuudesta kärsineessä Espanjassa

Ruoantuotanto kärsii ilmastonmuutoksen voimistamista sään ääri-ilmiöistä, kuten tulvista ja lisääntyvistä kuivuusjaksoista. Ratkaisuja kestävään vedenkäyttöön etsitään nyt myös uudenlaisessa yritysten välisessä yhteistyössä. S-ryhmä, pohjoismaisten osuustoiminnallisten yritysten hankintayhtiö Coop Trading sekä kolme muuta eurooppalaista kaupparyhmää osallistuvat kestävään vedenkäyttöön liittyvään pilotointihankkeeseen. Hanke toteutetaan vesikriittisellä Huelvan ja Doñanan alueella Etelä-Espanjassa. 

Onko yritysten nettovaikuttavuutta mahdollista laskea?

Tämän vuoden Osuustoiminta-lehden Vuosikirjassa käytimme ensimmäistä kertaa Upright Projectin nettovaikuttavuusdataa yritysten vertailemiseen. Malli on nimittäin hyvin kiinnostava ja erityisesti sijoittajat, mutta myös monet suuret suomalaiset yritykset käyttävät sitä jo oman toimintansa positiivisten ja negatiivisten vaikutusten esille tuomiseen ja arviointiin. Mistä Uprightin nettovaikuttavuudessa on kysymys?

Metsä Group ja Valmet kehittävät yhteisen vastuullisuusmallin teollisille investointihankkeille

Metsä Group ja Valmet kehittävät yhteistyössä kattavaa vastuullisuuden toimintamallia liittyen teknologia- ja kunnossapitoinvestointeihin. Toimintamalli sisältää vastuullisuuden eri teemat ottaen huomioon ympäristön, yhteiskuntavastuun ja hyvän hallintotavan (ESG). Mallia on tarkoitus käyttää Valmetin Metsä Groupille toimittamien prosessikokonaisuuksien sekä niihin liittyvien hankintaketjujen vastuullisuuden todentamiseen.