Pellervo-Seura ry:n vuosikokouksen valinnat 7.4.2016

Pellervon Päivän 2016 yhteydessä pidetyssä järjestön vuosikokouksessa valittiin järjestön 25-jäseniseen valtuuskuntaan seuraavat jäsenet:

• elintarvikealaa edustavat maatalousyrittäjä Katariina Lampela Tervolasta, maanviljelijä Olli Palmu Karkkilasta ja maanviljelijä Pentti Suokannas Askolasta
• finanssialaa edustavat maa- ja metsätalousyrittäjä Seppo Kietäväinen Juvalta, rehtori Jussi Vimpari Oulusta, maatalousyrittäjä Jaakko Halkilahti Salosta ja maatalousyrittäjä Tiina Varho-Lankinen Oripäästä
• kaupan alaa edustava toimitusjohtaja Risto Alanko Juuasta
• uusosuustoimintaa edustava toimitusjohtaja Tuula Merikivi Porista

Nyt valituista valtuuskunnan jäsenistä Tiina Varho-Lankisen toimikausi päättyy vuoden 2017 vuosikokoukseen ja muiden valittujen jäsenten toimikausi vuoden 2019 vuosikokoukseen.

Jaa artikkeli

Lue myös

Osuuskuntien hyvät teot esiin – 2025 on kansainvälinen osuustoiminnan vuosi

Keräämme ja nostamme esiin suomalaisten osuustoimintayritysten hyviä tekoja – tekoja, jotka hyödyttävät niin jäseniä, paikallisyhteisöjä kuin koko yhteiskuntaa. Tällaisia tekoja voivat olla esimerkiksi nuorten harrastusten tukeminen, turvallisuutta parantavat kampanjat, luonnon monimuotoisuutta edistävät ohjelmat tai valokuituyhteyksien tuominen harvaan asutuille alueille.

Tilaa uutiskirje