Pellervon julkaisutoiminta omaan yhtiöönsä

Pellervo-Seuran lehtien julkaisutoiminta siirtyy Pellervo-Seuran 100 % omistamaan Pellervo-Media Oy:öön. Pellervon valtuuskunta hyväksyi kokouksessaan 11.12.2013 hallituksen päätöksen asiasta. Julkaisutoiminta siirtyy uuteen yhtiöön 1.1.2014 alkaen. Pellervon julkaisemia lehtiä ovat Kodin Pellervo, Maatilan Pellervo ja Eläin-liite sekä Osuustoiminta-lehti. Julkaisutoiminnan siirron yhteydessä yhtiöön siirtyvät myös julkaisutoiminnassa mukana olevat työntekijät.

Yhtiöittäminen mahdollistaa vielä nykyistäkin paremman lehtien kehittämisen, markkinoinnin sekä irtonumeromyynnin.

Lehtien sisältöön julkaisutoiminnan yhtiöittämisellä ei ole vaikutusta ja niiden tilaukset jatkuvat ennallaan. Tavoitteena on entistä parempien lehtien julkaiseminen nykyisille ja uusille lukijoillemme.

Pellervo-Media Oy:n hallituksen muodostavat Pellervon hallituksen puheenjohtaja metsäneuvos Martti Asunta, hallituksen jäsen toimitusjohtaja Jan Lähde ja Pellervon ulkopuolelta tuleva yrittäjä Mikael Pentikäinen. Yhtiön toimitusjohtajana toimii Pellervo-Seuran toimitusjohtaja Sami Karhu.

Jaa artikkeli

Lue myös