Sami Karhu peräänkuuluttaa yritysmuotojen yhdenvertaista kohtelua

Pellervon toimitusjohtaja Sami Karhu piti juhlapuheen Raussilan Mylly- ja Sahaosuuskunnan 100-vuotisjuhlassa 11.7.

Karhu oli toiveikas uuden hallituksen merkityksestä osuustoiminnalle, olihan osuustoiminnalla oma osuutensa myös Keskustan vaaliohjelmassa.

”Kun Sipilän hallitus nyt korostaa yritystoimintaa ja omistajuutta uskomme vahvasti, että sillä tarkoitetaan kaikkia yritysmalleja. Osuuskunnille täytyy luoda yhdenvertaiset puitteet toiminnalle muiden yritysmallien kanssa. Siitä yksinkertaisesti on kysymys. Varmasti onnistumme”, Karhu korosti puheessaan.

100-vuotias Raussilan Mylly- ja Sahaosuuskunta on ollut Pellervo-Seuran jäsenenä 80 vuotta.

Karhun puhe kokonaisuudessaan.

Jaa artikkeli

Lue myös

Mari Kokko Osuustoimintakeskus Pellervon uudeksi toimitusjohtajaksi

Elinkeinoministeri Mika Lintilän erityisavustaja Mari Kokko on valittu Osuustoimintakeskus Pellervon ja Pellervo Median uudeksi toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävissään syyskuun 1. päivä. Päätöksen toimitusjohtajanimityksestä teki Pellervon valtuuskunta kokouksessaan Helsingin Pasilassa tiistaina 28. kesäkuuta.

Salok Osk Pellervon jäseneksi

Osuustoimintakeskus Pellervo ry:n hallitus hyväksyi 8. kesäkuuta talotekniikan ja teollisuuden asennus- ja huoltotoiminnan yritysten hankintaosuuskunnan Salok Osk:n yhdistyksen jäseneksi. Salokilla on yli 40 jäsenyritystä.