Satakunnan Osuuskauppa liittyi Pellervo-Seuran jäseneksi

Satakunnan Osuuskauppa on liittynyt osuustoimintajärjestö Pellervo-Seura ry:n jäseneksi. Satakunnan Osuuskauppa on toimialueensa suurin osuustoiminnallinen yritys, se haluaa omalla toiminnallaan tukea ja edistää osuustoiminnallisen arvopohjan ja yritysmuodon tunnettuutta.

– Olemme Satakunnan Osuuskaupassa nähneet, että Pellervo-Seuran tavoitteet osuustoiminnan toimintaedellytysten kohentumisessa yhteiskunnassa ovat yhteisiä. Yhteistyö Pellervon kanssa on luonteva kehitysaskel toiminnassamme, toteaa Satakunnan Osuuskaupan toimitusjohtaja Harri Tuomi.

Jäsenyyttä pidetään Pellervossa tärkeänä asiana.

– Pellervo on osuustoiminnan kehittämisjärjestö, yhteistyöfoorumi ja edunvalvoja. Haluamme tehdä mahdollisimman laaja-alaista yhteistyötä yritysmallin ja talouselämän kehittämiseksi. Tämä on askel eteenpäin, toteaa Pellervo-Seuran toimitusjohtaja Sami Karhu.

Pellervon valtuuskunnan puheenjohtaja Timo Komulainen korostaa Pellervon velvoitteiden kasvavan.

– Pellervossa on jäseniä kaikilta toimialoilta. Kun SOK, Satakunnan Osuuskauppa ja muitakin osuuskauppoja on nyt Pellervon jäsenenä, joudumme järjestössä pohtimaan yhä syvemmin, mitä voimme tarjota myös kuluttajaosuuskuntien toimintaan. Miten voimme yhdessä toimia niin, että osuustoimintamalli edistyy, toteaa Komulainen ja toivottaa uuden jäsenen lämpimästi tervetulleeksi.

Lisätietoja:

Toimitusjohtaja Harri Tuomi, Satakunnan Osuuskauppa, harri.tuomi@sok.fi, 044 725 1551
Toimitusjohtaja Sami Karhu, Pellervo-Seura ry, sami.karhu@pellervo.fi, 0400 545 989

Satakunnan Osuuskauppa on satakuntalaisten ihmisten omistama satakuntalainen yritys. Toimialamme ovat market- ja tavaratalokauppa, matkailu- ja ravitsemiskauppa, liikennemyymälä- ja polttonestekauppa sekä auto- ja autotarvikekauppa.

Pellervo-Seura ry on osuustoiminnallisten yhteisöjen valtakunnallinen palvelu-, yhteistoiminta- ja etujärjestö. Sen tarkoituksena on osuustoiminnan arvojen ja periaatteiden esiintuominen, uusien osuuskuntien perustamisen edistäminen ja jäsenyhteisöjen toimintaedellytysten parantaminen. Järjestö on perustettu vuonna 1899. www.pellervo.fi

Jaa artikkeli

Lue myös

Mari Kokko Osuustoimintakeskus Pellervon uudeksi toimitusjohtajaksi

Elinkeinoministeri Mika Lintilän erityisavustaja Mari Kokko on valittu Osuustoimintakeskus Pellervon ja Pellervo Median uudeksi toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävissään syyskuun 1. päivä. Päätöksen toimitusjohtajanimityksestä teki Pellervon valtuuskunta kokouksessaan Helsingin Pasilassa tiistaina 28. kesäkuuta.

Tietosuoja-asetusten hallintakeskus

Sivuston evästeet

Evästeet ovat pieniä tekstitiedostoja, joita verkkosivustot tallentavat tietokoneellesi tai mobiililaitteellesi, kun käyt sivustolla. Evästeet tallentavat erilaisia tietoja laitteestasi; esimerkiksi selaimen kielen, laitteen sijainnin ja tekniset ominaisuudet.

Evästeitä ei käytetä henkilöllisyyden tunnistamiseen, evästeitä käytetään ainoastaan edellä kuvattuun tarkoitukseen.

PHPSESSID, wordpress_test_cookie, tk_tc, tk_ai, gdpr[consent_types], gdpr[allowed_cookies]

Google Analytics -evästeet

Käytämme Google Analytics -ohjelmaa kerätäksemme tietoja siitä, miten sivustoa käytetään ja miten voimme parhaiten tarjota käyttäjille heidän tarvitsemiaan tietoja.

_ga, _gid
_ga, _gid