Kari Jordanille metsäteollisuuden kansainvälisen tietopalvelu RISIn 2016 Global CEO of the Year -palkinto

Metsäteollisuuden kansainvälinen tietopalvelu RISI on nimennyt Metsä Groupin pääjohtaja Kari Jordanin 2016 Global CEO of the Year -palkinnon saajaksi Brysselissä 21.11.2016 järjestetyssä PPI Awards 2016 -tilaisuudessa. Jo aiemmin tänä vuonna RISI myönsi Jordanille  2016 European CEO of the Year -palkinnon.

“Metsä Groupin vuonna 2005 alkanut laaja rakennemuutos on ollut menestyksekäs. Tämä palkinto on hieno tunnustus Metsä Groupissa tehdystä määrätietoisesta työstä. Metsäteollisuustuotteilla luodaan kestävää tulevaisuutta. Metsä Groupilla on merkittävä rooli alan kehityksessä”, Jordan sanoo.

RISIn Global CEO of the Year -palkinto myönnetään vuosittain yhdelle metsäteollisuuden yritysjohtajalle maailmassa. Palkittu henkilö on tehtävässään suoriutunut erinomaisella tavalla strateginen ja taloudellinen kehitys sekä liikkeenjohdollinen näkökulma huomioiden.

Jaa artikkeli

Lue myös

Osuustoimintajohtajat vaativat: Osuuskunnat osaksi opetusta – talouskasvatus on vajavaista ilman niitä

Osuuskuntien Keskusjärjestö Pellervo luovutti tänään eduskunnassa yhdessä jäsentensä kanssa vetoomuksen tiede- ja kulttuuriministerille Talvitielle sekä eduskuntaryhmien edustajille: nykyinen talous- ja yrittäjyysopetus antaa nuorille vajavaisen kuvan taloudesta. Vaikka yli 90 % suomalaisista on jäseninä osuuskunnissa ja keskinäisissä yhtiöissä, vain kolmasosa tuntee yritysmallin.

Osuuskunnat vahvoilla Suomen houkuttelevimpien työnantajien 2025-listoilla

Vuoden 2025 Universumin työnantajatutkimus paljastaa, että osuustoiminnalliset yritykset menestyvät erinomaisesti suomalaisilla työmarkkinoilla. Tutkimus mittaa vuosittain erikseen eri alojen korkeakouluopiskelijoiden sekä ammattilaisten käsityksiä ihannetyönantajista. Kaupallisen alan asiantuntijoiden kärkikaksikko pysyi muuttumattomana: ykkösenä OP-Ryhmä ja toisena S-Ryhmä.

Osuuskunnat yrittäjyyskasvatuksen ytimessä

Yrittäjyyskasvatus on tärkeä osa opintoja, mutta se ei saa jäädä pelkästään teoriaksi. Todellinen oppi syntyy tekemällä. Suomessa on pitkät perinteet opiskelija- ja oppilaitososuuskunnilla sekä toisella asteella että korkeakouluissa ja tätä vahvuutta kannattaa vaalia. Tällä hetkellä yli 60 oppilaitoksessa on toimiva osuuskunta.

Tilaa uutiskirje