Kuisma Niemelä eroaa SOK:n pääjohtajan tehtävistä

SOK:n pääjohtaja Kuisma Niemelä jättää tehtävänsä. SOK:n tiedotteen mukaan yrityksen hallintoneuvosto on myöntänyt Niemelälle eron hänen omasta pyynnöstään. Pääjohtajan tehtävää hoitaa toistaiseksi pääjohtajan varamies, SOK:n liiketoimintojen johtaja Antti Sippola.

Pääjohtaja Kuisma Niemelä perustelee lähtöpäätöstään S-ryhmän uuden strategian toteutuksen asettamilla vaatimuksilla.

— Kaupan ala käy paraikaa läpi viime vuosikymmenien suurinta murrosta, ja käyttötavarakaupassa kansainväliset verkkokaupat haastavat voimakkaasti kotimaiset toimijat. Siksi olemme S-ryhmässä työstäneet uusiin haasteisiin vastaavaa strategiaa, jonka toteuttamiseen tarvitsemme nyt aivan uutta virtaa. Uskon kuitenkin, että osuustoiminnallinen, asiakkaidensa omistama S-ryhmä osoittaa tarpeellisuutensa erityisesti tällaisena taloudellisesti vaikeana aikana.

SOK:n hallintoneuvoston puheenjohtaja Matti Pikkarainen on pahoillaan Niemelän päätöksestä, mutta ymmärtää sen perustelut.

— On kunnioitettavaa, että Kuisma Niemelän kaltainen kokenut ja osaava yritysjohtaja uskaltaa tehdä tällaisen päätöksen. Viime vuodet ovat olleet SOK:ssa työntäyteisiä ja varmasti hyvin kuluttavia. Olemme jo käyneet läpi monia perustavanlaatuisia muutoksia ja laajentaneet menestyksellisesti liiketoimintaamme lähialueilla, mutta edessämme on vielä suuria muutoksia.

Pikkaraisen mukaan SOK:n hallintoneuvosto on jo käynnistänyt uuden pääjohtajan nimitysprosessin.

Jaa artikkeli

Lue myös

Sijoitusosuuskunta Arvo on matkalla pörssiin

Keski- ja Pohjoispohjanmaalle alueellista elinvoimaa toiminnallaan tavoitteleva osuuskunta tavoittelee osuuksiensa uudeksi kauppapaikaksi Helsingin pörssissä toimivaa First North -listaa. Siitä tulisi tämän markkinaympäristön ensimmäinen osuuskunta.

Uusi terveyskauppojen yhteisö BioPro osuuskunta luottaa kotimaisuuteen, kauppiasvetoisuuteen ja hyvään henkilökohtaiseen palveluun

Suomeen on syntynyt uusi terveyskaupan yhteisö, kun yhdeksän pitkän linjan terveystuotealan yrittäjää perustivat BioPro osuuskunnan. BioPron toiminta käynnistyi Espoossa keväällä 2022, kun ensimmäinen BioPro -nimen alla toimiva myymälä aloitti toimintansa Espoon Lippulaivassa. Tällä hetkellä kauppoja löytyy jo yhteensä 12 eri puolilla Suomea. Tammikuussa 2023 BioPro kauppiaat kokoontuivat osuuskunnan perustamiskokoukseen, jonka jälkeen yhteistoiminta pääsee virallisemmin käyntiin.