Uusia arvonimiä osuustoiminnan piiriin

(27.5.2013) Tasavallan presidentti myönsi 13.12. uusia arvonimiä. Arvonimen saajien joukossa oli myös neljä osuustoiminnallisten yritysten edustajaa.

Maito-Suomi Osuuskunnan toimitusjohtajalle Antti Tukevalle myönnettiin maanviljelysneuvoksen arvonimi, LähiTapiola Vellamon toimitusjohtajalle Jukka Hertille vakuutusneuvoksen arvonimi, Metsäliiton puunhankinnan toimialajohtajalle Juha Mäntylälle metsäneuvoksen arvonimi ja Etelä-Pohjanmaan Osuuskaupan toimitusjohtajalle Kimmo Simbergille kauppaneuvoksen arvonimi.

Jaa artikkeli

Lue myös

Emme tiedä miten vastuullista osuustoiminta on

Osuuskunnista puhutaan arvopohjaisina yrityksinä, jotka tuottavat kestävää hyötyä jäsenilleen. Ne ovat merkittäviä alueellisen elinvoiman lisääjiä; työllistävät ja investoivat Suomeen. monet suuret osuuskunnat ovat vastuullisuudessa edelläkävijöitä ja brändivertailussa yritysten brändit menestyvät. Mutta mikä tästä liittyy osuustoiminnalliseen yritysmuotoon? Mitkä ovat niitä vain osuuskunnille ominaisia piirteitä, jotka erottavat ne muista yritysmuodoista? Onko sellaisia? Näistä teemoista keskusteltiin Pellervolla 13.syyskuuta osuustoimintayritysten vastuullisuudesta ja viestinnästä vastaavien kanssa.