EU komissaari Jyrki Katainen kiinnostui osuustoiminnallisesta jakamistaloudesta

Euroopan osuustoimintajärjestö Cooperatives Europe tapasi helmikuussa Euroopan komission varapuheenjohtaja Jyrki Kataisen Brysselissä.

Tapaaminen pohjasi Cooperatives Europen paperiin A Cooperative Future for Europe, jossa esitetään joukko suosituksia EU:n päätöksentekijöille osuuskuntatalouden potentiaalin hyödyntämiseksi Euroopassa.

Katainen tunnusti osuuskuntien merkityksen kilpailukykyisten markkinoiden kestävinä toimijoina. Keskustelussa tuli esille myös osuuskuntia koskevan tiedon puute, mutta myös osuuskuntayrittäjyys, tasavertaisten toimintaedellytysten merkitys, yhteiskunnallisen yrittäjyyden asiantuntijaryhmän (GECES) työ, monivuotisen rahoituskehyksen tulevaisuus sekä jakamistalous.

Erityisen kiinnostunut Katainen oli eurooppalaisesta osuustoiminnallisesta jakamistaloudesta. Aihe, josta Cooperatives Europe on myös laatinut paperin A cooperative vision for the collaborative economy. Komissio odottaa nyt Cooperatives Europelta toimintasuunnitelmaa osuustoiminnallisen jakamistalouden kehittämiseksi Euroopassa, joka arvioi haasteita, lainsäädännöllisiä esteitä sekä erilaisten sääntelypuitteita. Lisäksi komissio neuvoi osuuskuntia hyödyntämään kaikkia mahdollisia rahoituskanavia, erityisesti EU:n investointirahastoa.

 

Cooperatives Europe on ICA:n eli Kansainvälisen osuustoimintaliiton Euroopan aluejärjestö. Sillä on 86 jäsentä 34 maassa. Suomesta Cooperatives Europen jäseniä ovat Osuustoimintakeskus Pellervo ja SOK.

Jaa artikkeli

Lue myös

Tiedote: Osuuskunnat maksoivat omistajilleen yli 1,3 miljardia euroa

Osuustoimintayritysten maksamat palautukset jäsenilleen eli omistajilleen ovat nousseet vuodesta 2021 lähtien joka vuosi, eikä 2025 ei ollut poikkeus. Palautusten yhteismäärä nousi jälleen kaikkien aikojen ennätykseen, jo lähes 1,33 miljardiin euroon. Osuuskuntien osuus palautuksista oli miljardin verran ja keskinäisten vakuutusyhtiöiden jatkuvasti kasvava osuus yli 300 miljoonaa euroa.

Keskinäisyys tekee työstä merkityksellisempää – tuore gradu avaa vakuutusyhtiön sisäistä brändäystä

Miksi keskinäinen vakuutusyhtiö on erityisen kiinnostava tutkimuskohde brändäyksen näkökulmasta? Turun yliopiston kauppakorkeakoulun pro gradu -tutkielmassaan Anni Turunen tutki miten sisäistä brändäystä toteutetaan keskinäisessä vakuutusyhtiössä. Hän löysi yhteyden asiakasomistajuuden ja työn merkityksellisyyden välillä. Kysyimme Turuselta, mistä idea tutkimukseen syntyi ja mitä keskinäisyydestä kannattaisi tietää.

Tilaa uutiskirje