Pellervon Pirkanmaan seminaari järjestetään 21. syyskuuta

Pellervon Pirkanmaan seminaari järjestetään 21.syyskuuta Sokos Hotel Tornissa Tampereella klo 13-17.

Yhteiskunnallisten palveluiden yhtiöittämistä suunnitellaan laajalti. Mikä on osuuskuntien rooli tässä kehityksessä?  Pellervon Pirkanmaan seminaari pureutuu tähän ajankohtaiseen teemaan. Toisena aiheena on ruokaketjun toimivuus ja yhteistyö. Seminaarin yhteistyökumppanina on tällä kertaa Pirkanmaan Osuuskauppa.

Tilaisuus on maksuton ja medialle avoin.

Ilmoittautuminen tilaisuuteen.

Ohjelma

Avaus klo 13.00, hallituksen puheenjohtaja Martti Asunta, Pellervo-Seura ry

Tervetuloa Pirkanmaalle! toimitusjohtaja Timo Mäki-Ullakko, Pirkanmaan Osuuskauppa

Sote ja osuustoiminta, toimitusjohtaja Iiro Jussila, PTT

Oppilaitosten yhtiöittäminen – mahdollisuus osuuskunnille, lehtori, OTT Jukka Linna, Laurea-ammattikorkeakoulu

TAUKO

Ruokakauppa muutosten keskellä, johtaja Veli-Pekka Ääri, SOK

Venäjän pakotteet, hintakilpailu ja kuluttajien laatuodotukset – millä eväin tuottaja selviää? Pellervo-Seuran hallituksen varapuheenjohtaja, Osuuskunta Länsi-Maidon hallituksen jäsen Tiina Linnainmaa

Osuuskunta tulevaisuuden verkottajana, kokemuksia ICT -alalta, toimitusjohtaja Heikki Salo, Valomo Cooperative

Päätös klo 16.30, jonka jälkeen buffet-tarjoilu.

Juontajana toimitusjohtaja Jukka Suvitie, PI-johtamiskoulu

Jaa artikkeli

Lue myös

Mari Kokko Osuustoimintakeskus Pellervon uudeksi toimitusjohtajaksi

Elinkeinoministeri Mika Lintilän erityisavustaja Mari Kokko on valittu Osuustoimintakeskus Pellervon ja Pellervo Median uudeksi toimitusjohtajaksi. Hän aloittaa tehtävissään syyskuun 1. päivä. Päätöksen toimitusjohtajanimityksestä teki Pellervon valtuuskunta kokouksessaan Helsingin Pasilassa tiistaina 28. kesäkuuta.

Salok Osk Pellervon jäseneksi

Osuustoimintakeskus Pellervo ry:n hallitus hyväksyi 8. kesäkuuta talotekniikan ja teollisuuden asennus- ja huoltotoiminnan yritysten hankintaosuuskunnan Salok Osk:n yhdistyksen jäseneksi. Salokilla on yli 40 jäsenyritystä.