Uutuuskirja uusosuustoiminnasta kannustaa toimintaan

Uusi osuuskunta – Tekijöiden liike -kirja julkaistiin Tampereella 30.8. Kirja on tarkoitettu tukemaan osuuskuntien perustamista ja osuuskunnan toimintaa. Sen ovat kirjoittaneet Hanna Moilanen, Jukka Peltokoski, Jaana Pirkkalainen ja Tero Toivanen.

Kirja esittelee osuuskunnat vaihtoehtona, jossa työtä tehdään ihmisten tarpeita eikä sijoittajien voittoja varten. Suomalaiset ruokaosuuskunnat tuottavat lähiruokaa, tietotyöläiset työllistävät itse itsensä, vanhemmat omistavat päiväkotiosuuskuntia, maaseudun asukkaat perustavat laajakaista- ja vesiosuuskuntia, ja hoivaosuuskunnat vastaavat julkisten palvelujen rakennemuutokseen.

Kirjassa kerrotaan esimerkkejä myös maailmalta, kuten italialaisista sosiaalisista osuuskunnista ja argentiinalaisista tehtaista, jotka työntekijät ovat ottaneet haltuunsa.

Kirjassa osuuskuntatoiminta liitetään laajempaan jatkumoon, tekijöiden liikkeeseen. Ihmiset ovat kautta aikojen tarttuneet yhdessä toimeen ratkaistakseen ympäristönsä kriisejä.

Kirja antaa myös konkreettista apua osuuskunnan perustamiseen ja neuvoja osuuskuntatoimintaan.

Uusi Osuuskunta – Tekijöiden liike on tilattavissa sen kustantajan Inton Kustannuksen verkkokaupasta.

Helsingissä järjestetään kirjan julkistamistapahtumana keskustelutilaisuus kirjasta ja osuuskuntaliikkeestä torstaina 11.9. klo 14‒16 Työväenliikkeen kirjastossa (Sörnäisten rantatie 25 A 1, 00500 Helsinki).

Jaa artikkeli

Lue myös

Sijoitusosuuskunta Arvo on matkalla pörssiin

Keski- ja Pohjoispohjanmaalle alueellista elinvoimaa toiminnallaan tavoitteleva osuuskunta tavoittelee osuuksiensa uudeksi kauppapaikaksi Helsingin pörssissä toimivaa First North -listaa. Siitä tulisi tämän markkinaympäristön ensimmäinen osuuskunta.

Uusi terveyskauppojen yhteisö BioPro osuuskunta luottaa kotimaisuuteen, kauppiasvetoisuuteen ja hyvään henkilökohtaiseen palveluun

Suomeen on syntynyt uusi terveyskaupan yhteisö, kun yhdeksän pitkän linjan terveystuotealan yrittäjää perustivat BioPro osuuskunnan. BioPron toiminta käynnistyi Espoossa keväällä 2022, kun ensimmäinen BioPro -nimen alla toimiva myymälä aloitti toimintansa Espoon Lippulaivassa. Tällä hetkellä kauppoja löytyy jo yhteensä 12 eri puolilla Suomea. Tammikuussa 2023 BioPro kauppiaat kokoontuivat osuuskunnan perustamiskokoukseen, jonka jälkeen yhteistoiminta pääsee virallisemmin käyntiin.