S-Pankki myy pk-yritys sekä maa- ja metsätalousliiketoimintansa

S-Pankki Oy ja Oma Säästöpankki Oyj ovat sopineet S-Pankin pk-yritys- sekä maa- ja metsätalousliiketoiminnan siirtymisestä Oma Säästöpankki Oyj:lle 1.12.2017 alkaen.

Oma Säästöpankille siirtyy kaupassa noin 250 miljoonan euron liiketoiminta. S-Pankista siirtyy 16 henkilöä Oma Säästöpankin palvelukseen.

”Tämä kauppa on jälleen merkittävä ja määrätietoinen kasvun askel Oma Säästöpankille. Tartumme jatkossakin hanakasti kiinnostaviin hankkeisiin. Kasvatamme tällä kaupalla tunnettuuttamme suomalaisena ja valtakunnallisena pankkikumppanina sekä henkilö- että yritysasiakkaille”, kertoo Oma Säästöpankin toimitusjohtaja Pasi Sydänlammi.

S-Pankki kertoo tiedotteessaan olevansa S-ryhmän asiakasomistajien pankki, jonka palvelut on rakennettu henkilöasiakkaiden tarpeita tarkasti kuunnellen. S-Pankki haluaa jatkossa keskittyä ydinalueeseensa ja luopuu siksi pienyrityksille sekä maatiloille suunnatuista pankkipalveluista. Asunto-osakeyhtiöiden ja suurimpien rakennusliikkeiden rahoittamisessa S-Pankki puolestaan on mukana myös tulevaisuudessa.

”Oma Säästöpankki on kasvava pankki, joka panostaa erityisesti pk-yritysten sekä maa- ja metsätalousyritysten asiakkuuksien kehittämiseen. Siksi siirrämme nämä asiakkuudet Oma Säästöpankille luottavaisin mielin”, summaa S-Pankin toimitusjohtaja Pekka Ylihurula päätöstä.

Jaa artikkeli

Lue myös

Tiedote: Osuuskunnat maksoivat omistajilleen yli 1,3 miljardia euroa

Osuustoimintayritysten maksamat palautukset jäsenilleen eli omistajilleen ovat nousseet vuodesta 2021 lähtien joka vuosi, eikä 2025 ei ollut poikkeus. Palautusten yhteismäärä nousi jälleen kaikkien aikojen ennätykseen, jo lähes 1,33 miljardiin euroon. Osuuskuntien osuus palautuksista oli miljardin verran ja keskinäisten vakuutusyhtiöiden jatkuvasti kasvava osuus yli 300 miljoonaa euroa.

Keskinäisyys tekee työstä merkityksellisempää – tuore gradu avaa vakuutusyhtiön sisäistä brändäystä

Miksi keskinäinen vakuutusyhtiö on erityisen kiinnostava tutkimuskohde brändäyksen näkökulmasta? Turun yliopiston kauppakorkeakoulun pro gradu -tutkielmassaan Anni Turunen tutki miten sisäistä brändäystä toteutetaan keskinäisessä vakuutusyhtiössä. Hän löysi yhteyden asiakasomistajuuden ja työn merkityksellisyyden välillä. Kysyimme Turuselta, mistä idea tutkimukseen syntyi ja mitä keskinäisyydestä kannattaisi tietää.

Tilaa uutiskirje