Osuustoiminnan esiintuomiselle kouluissa on paljon mahdollisuuksia

Marraskuun Pellervon Aamussa vieraana olivat opetusneuvos Kristina Kaihari Opetushallituksesta ja vuorineuvos Taavi Heikkilä, joka toimii Executive in Residence -virassa Aalto-yliopiston kauppakorkeakoulussa. Aiheena oli osuustoiminnan opetus suomalaisessa perus- ja lukiokoulutuksessa. 

Krisitina Kaihari totesi, että valtakunnalliset opetussuunnitelman perusteet ovat hyvin yleisiä, asiasisältöjä siellä ei juurikaan luetella. Päätäntävalta opetussisältöjen suhteen on toisaalta opetussuunnitelmia laativilla kunnilla ja käytännön soveltamiseen liittyviä ratkaisuja tekevillä opettajilla - ja toisaalta oppimateriaalien tuottajilla. Sekä oppikirjojen kustantajilla että yrittäjyyttä ja talouskasvatusta edistävillä järjestöillä, joiden materiaaleja laajasti suomalaiskouluissa käytetään.

Jaa artikkeli

Lue myös

What, mikä se osuuskunta oikein olikaan?

Kesätyöntekijämme Lumi pääsi kahden viikon ajan tutustumaan tarkemmin osuuskuntiin ja tutkimaan millaista toimistotyö tällaisessa organisaatiossa on. Kaikista ei tarvitse kouluttaa osuustoiminnan asiantuntijoita, mutta osuustoiminnasta pitäisi tarjota enemmän kiinnostavaa ja innostavampaa tietoa!

Pellervon lausunto yritysvastuulaista

Pellervon pitää tärkeänä, että hallituksen esityksessä ihmisoikeuksia ja ympäristöä koskevassa yritysten huolellisuusvelvoitteessa eli niin kutsutussa yritysvastuulaissa on huomioitu kansallisen lisäsääntelyn vaikutukset alkutuotantoon ja yritysvastuulakia esitetään sovellettavaksi osuuskuntiin kestävyysraportointia vastaavalla tavalla.

Tilaa uutiskirje