Uutuuskirja johdattaa suomalaisen osuustoiminnan perusteisiin

Eliisa Trobergin kirjoittamassa Osuustoiminnan idea -kirjassa esitellään osuustoimintaa helposti lähestyttävästä näkökulmasta. Se on tarkoitettu käytettäväksi yritysmalliin tutustumisessa esimerkiksi oppilaitoksissa ja yrityksissä. Katso Trobergin videohaastattelu kirjaan liittyen.

[advanced_iframe securitykey=”da39a3ee5e6b4b0d3255bfef95601890afd80709″ src=”http://www.youtube.com/embed/f5fBzK8OTG0?rel=0&controls=0&showinfo=0″ frameborder=”0″ allowfullscreen” width=”650″ height=”480″]
Jos video ei avaudu ikkunaan, voit katsoa sen tästä.

Osuustoiminnan idea on tarkoitettu kaikille taloudellisesta yhteistoiminnasta ja erilaisista yritysmalleista kiinnostuneille. Sitä voidaan käyttää osuustoiminnalliseen yritysmalliin tutustumisessa esimerkiksi oppilaitoksissa, järjestöissä ja yrityksissä. Kirjan on kirjoittanut osuustoimintatutkija KTT Eliisa Troberg.

Kirjan tavoitteena on avata osuustoiminnan ideaa ja osuustoiminnallisen yritysmallin ominaispiirteitä lukijalle. Kirjassa käsitellään osuustoiminnan taustalla olevaa ihmiskäsitystä, arvopeusteisuutta sekä yhteiskuntavastuullisuutta, joka on sisäänrakennettu yritysmalliin. Näiden ominaispiirteiden vaikutuksia tarkastellaan sekä suurten että pienten osuuskuntien käytännön toimintaan ja johtamiseen.

Kirja on tilattavissa painettuna Pellervon verkkokaupasta hintaan 15 e, mutta sen voi lukea Issuu-palvelussa myös maksutta.

Jaa artikkeli

Lue myös

Vuoden osuustoimintateko 2025 -finalistit valittu

Vuoden osuustoimintateko 2025-kilpailun kolme finalistia on nyt valittu! Kilpailuun saatiin lukuisia ehdotuksia, joista raati nosti esiin teot, jotka edustavat parhaiten osuustoiminnan arvoja ja periaatteita sekä inspiroivat muita toimijoita.

Tilaa uutiskirje